Jaki fotel biurowy wybrać?

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Jaki fotel biurowy wybrać?

Coraz dłuższy czas pracy przy komputerze przyczynia się do zwiększonej częstotliwości występowania schorzeń wynikających z długotrwałej pracy w pozycji siedzącej. Elementem mającym największy wpływ na komfort pracy przy komputerze jest fotel. Przy obecnie dostępnej, dużej ofercie różnego rodzaju foteli biurowych wybór właściwego, spełniającego oczekiwania pracownika oraz zapewniającego utrzymanie prawidłowej postawy jest nie lada wyzwaniem. Przy wyborze krzesła do pracy przy komputerze należy zwrócić uwagę na szereg elementów, każdy z nich może mieć istotny wpływ na komfort i bezpieczeństwo pracy podczas wielu godzin spędzonych w pozycji siedzącej. Rolą fotela podczas pracy przy komputerze jest zapewnienie utrzymania bezpiecznej postawy ciała, która wyeliminuje długotrwałe napięcie tych samych grup mięśniowych. Nadmierne napięcie mięśni prowadzi do wystąpienia dolegliwości bólowych, a przez to obniża komfort pracy. Dodatkowo, źle dobrany fotel może utrudniać utrzymanie prawidłowego krążenia krwi w kończynach dolnych ze względu na występowanie stałego ucisku na uda.

Podstawa fotela

fotel biurowyPrzy pracy z komputerem standardem stały się fotele na kółkach, obrotowe, z regulacją wysokości i podłokietnikami. Wyposażenie fotela w jezdną podstawę pozwala na sprawną i bezpieczną zmianę położenia krzesła względem stanowiska komputerowego. Ważną kwestią budowy podstawy, zapewniającą bezpieczeństwo, jest pięcioramienna podstawa. Fotele wyposażone w czteroramienną podstawę łatwiej się przewracają, co może prowadzić do wystąpienia urazów i zagrożenia zdrowia pracownika. Możliwość wykonania obrotu wraz z fotelem zwiększa bezpieczeństwo, gdy istnieje konieczność sięgnięcia do elementów znajdujących się poza zasięgiem w pozycji podstawowej.

Regulacja wysokości

Fotel przeznaczony do pracy przy komputerze powinien posiadać możliwość regulacji wysokości. Pozwala to na dostosowanie wysokości siedziska względem powierzchni biurka oraz prawidłowe ułożenie stóp na podłodze. Przeciętnie regulacja wysokości fotela powinna mieścić się w przedziale 40-50 cm od podłoża, jednak im większy zakres tym lepiej, o ile nie wpływa to na stabilność całego fotela. Miejsce do siedzenia na fotelu powinno posiadać spadek w zakresie 3-5 stopni w kierunku oparcia.

Anatomiczne oparcie

ergonomiczne krzesło biuroweOparcie fotela służy odciążeniu mięśni utrzymujących postawę oraz pozwala na zachowanie anatomicznych krzywizn kręgosłupa. Źle dobrane będzie powodowało pogłębianie lub spłycenie krzywizn kręgosłupa. Optymalne oparcie powinno być odchylone do tyłu o ok. 10-15 stopni. Przy wyborze fotela warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji kąta odchylenia całego oparcia, jego krzywizn, a także zagłówka. Dobranie fotela pod względem oparcia powinno korespondować ze wzrostem osoby dla której jest on przeznaczony.

Podłokietniki

Rolą podłokietników jest ustabilizowanie i odciążenie dłoni. Są one niezwykle użyteczne w przypadku osób dużo piszących na klawiaturze. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup fotela z możliwością regulacji wysokości podłokietników w zakresie 19-25 cm nad siedziskiem.

Materiał

fotel obrotowy skórzanyMateriał z jakiego wykonane jest siedzisko i oparcie fotela jest istotny z punktu widzenia użytkownika. Zazwyczaj do wyboru jest skóra – naturalna lub ekologiczna, a także tkanina, czy plastik. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Skóra oraz materiały plastikowe są najbardziej higieniczne ze względu na łatwe utrzymanie powierzchni w czystości. Niestety utrudniają odprowadzanie ciepła i „zwiększają” temperaturę ciała podczas występowania wysokich temperatur w pomieszczeniu. Fotele wykonane z różnego rodzaju tkanin są lepiej wentylowane jednak utrzymanie ich w odpowiedniej czystości jest znacznie trudniejsze.

Podnóżek

W sytuacji kiedy dostosowanie fotela w ergonomicznej pozycji względem biurka uniemożliwia ułożenie stóp na podłodze niezbędne jest wyposażenie stanowiska komputerowego w podnóżek. Jego obecność eliminuje problem ucisku na tylną powierzchnię ud, w konsekwencji nie wpływa hamująco na krążenie krwi w kończynach dolnych, i tym samym zwiększa komfort pracy. Podnóżek powinien mieć możliwość regulacji wysokości oraz kąta nachylenia płaszczyzny przeznaczonej dla stóp w zakresie 0-15 stopni do pozycji wyjściowej. Dzięki zastosowaniu podnóżka zapewnia się również zachowanie prawidłowego kąta ułożenia stawów skokowych i kolanowych. 

Podsumowanie

Fotel jest niezwykle istotnym elementem stanowiska komputerowego, jednak nie jedynym. W przypadku doboru najlepszego fotela, a zaniedbaniu pozostałych elementów wyposażenia biura nie jest możliwe zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia. Dlatego ważne jest, aby przy wyborze wszystkich elementów kierować się zasadami ergonomii oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.

Autor:
mgr Monika Olszówka

Oceń artykuł:
Ocena:
3/5 (3)