Kontuzja? Dzwoń po POLICE

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Kontuzja? Dzwoń po POLICE

Jeden ruch i nagle może pojawić się ostry, przeszywający ból. Poniżej znajdziesz odpowiedź, w jaki sposób profesjonaliści wspierają i ochraniają kontuzjowane miejsca.

Zawsze warto uczyć się od najlepszych, czyli profesjonalistów, którzy na co dzień łączą doświadczenie z wiedzą teoretyczną. Dlatego powstał Innowacyjny Program Edukacyjny Fizjoexpert FuturoTM , w którym profesjonaliści dzielą się wiedzą z uczestnikami Programu.

Każdy, kto pomaga czy leczy innych, przede wszystkim musi wiedzieć, jak „nie szkodzić” swoim pacjentom i równocześnie mądrze ich wspierać w powrocie do zdrowia. Zwłaszcza w zawodach medycznych, obowiązują tzw. procedury postępowania, np. procedura POLICE, którą stosują fizjoterapeuci. Dzięki znajomości kilku najważniejszych zasad POLICE, łatwiej poradzić sobie z kontuzją czy urazem.

kontuzja nadgarstka

POLICE – co to znaczy?

Każdy zna angielski termin: police, ale nie o „policji” tutaj mowa, tylko o kilku zaszyfrowanych, bardzo ważnych słowach. Skrót POLICE powstał z pierwszych liter angielskich wyrazów: P – protection, OL – optimal loading, I – ice, C – compression oraz E – elevation. Każde z nich opisuje jeden z najważniejszych elementów procedury, zgodnie z którą postępują fizjoterapeuci z pacjentami, którzy trafiają do nich po urazie lub z kontuzją.

P – protection, czyli ochrona uszkodzonego miejsca

  • To przede wszystkim odciążanie poprzez tzw. aktywną stabilizację, co pozwala na wykonywanie różnych ruchów przy równoczesnym odciążaniu kontuzjowanego miejsca (np. za pomocą opasek czy stabilizatorów marki FUTUROTM). Zapobiega ono dodatkowemu uszkadzaniu tkanek i ułatwia ich gojenie. Od momentu urazu aż do 3 dni po zdarzeniu należy jak najwięcej odpoczywać, by nie przeciążać bolącego stawu.
  • To również zapobieganie obrzękom, spowodowanym zbyt dużym ciśnieniem w uszkodzonym stawie. Przeciwobrzękowo działają zarówno łagodna kompresja (ucisk), jak i specjalne ćwiczenia czy unikanie nadmiernego obciążania kontuzjowanego miejsca.
  • Ważne jest też zabezpieczenie przed zbyt dużymi siłami rozciągającymi miejsce urazu. Tu kluczowe znaczenie ma stabilizacja miejsca urazu (np. za pomocą opasek czy stabilizatorów marki FUTUROTM) lub odciążenie mechaniczne (np. chodzenie o kulach).
  • Istotna jest także ochrona odbudowującego się układu krążenia. Chodzi o łagodną kompresję, która nie powoduje dużego nacisku na tkanki, więc umożliwia swobodny przepływ krwi i limfy. Dzięki temu tkanki okolicy urazu są właściwie odżywione i lepiej się goją.

OL – optimal loading, czyli optymalne obciążenie

  • Optymalne obciążenie kończyny po urazie mobilizuje gojenie się tkanek. Przede wszystkim pacjenci muszą się ruszać, a nie leżeć nieruchomo przez parę dni. Jednak żeby nie doszło do ponownego uszkodzenia kontuzjowanego stawu, musi on być ustabilizowany, np. za pomocą opasek czy stabilizatorów marki FUTUROTM. Dobiera się je w taki sposób, by umożliwić pacjentom aktywność dopasowaną do stopnia i rodzaju kontuzji. Na wczesnym etapie leczenia zalecana jest tylko łagodna kompresja i dobra stabilizacja, bo nowotworzona blizna jest jeszcze słaba i łatwa do rozerwania. Pomocne jest też delikatne rozciąganie, które stymuluje regenerację (namnażanie komórek). Zbyt duże lub zbyt gwałtowne siły mogą uszkodzić miejsce gojenia i prowadzić do mikrowylewów, podobnie jak zbyt duża kompresja (np. obciążanie od razu całym ciężarem ciała kostki po skręceniu).

I – ice/W – warmth, czyli chłodzenie lub ogrzewanie

  • Zimne okłady pomagają zmniejszać obrzęk, a dzięki temu stan zapalny w miejscu urazu. Przed zrobieniem okładu w obolałym miejscu warto zanurzyć całe ciało w chłodnej wodzie (to rozluźnia drogę odpływu krwi i limfy pomiędzy górą klatki piersiowej a miejscem urazu). Zaleca się też „rozluźnione” oddychanie i odpoczynek w wygodnej, odprężającej pozycji, w której miejsce z obrzękiem znajduje się powyżej serca (np. podparta noga uniesiona do góry). Chłodzenie samo w sobie nie ma potwierdzonego działania przyspieszającego gojenie, ale mądrze stosowane może pomóc redukować obrzęk, a tym samym ból, co poprawia samopoczucie pacjenta. Na bolące, opuchnięte miejsce można przykładać kostki lodu lub kompresy żelowe (np. cold-hot pack). Żeby uniknąć ewentualnego odmrożenia skóry, przed położeniem na niej zmrożonego okładu najlepiej owinąć go lnianą ściereczką lub cienkim ręcznikiem. Ponieważ po urazie czucie powierzchniowe na skórze bywa zaburzone, nie czujemy nadmiernego chłodu i łatwiej dochodzi do odmrożenia. Z tego powodu należy ostrożnie stosować chemiczne „zamrażacze” (np. w sprayu), które bardzo intensywnie i dynamicznie odbierają ciepło skórze. Bez umiejętnego operowania strumieniem sparayu łatwo o odmrożenie.

  • zimne okłady

C compression, czyli delikatny ucisk (kompresja)

  • Delikatna kompresja jest niezwykle przydatna do optymalnej przebudowy tkanek po urazie. Zastosowanie opasek uciskowych lub umiejętne bandażowanie w kierunku serca, spowoduje, że obrzęk będzie dużo mniejszy. Dzięki temu dodatkowo nie zaburzy funkcjonowania innych tkanek w uszkodzonym miejscu i nie zakłóci działania układów krążenia i nerwowego.

E – elevation, czyli unoszenie

  • Stanowi grawitacyjne wsparcie dla układów krążenia żylnego i limfatycznego. Pozycja, w której uszkodzony staw jest uniesiony i podparty, ułatwia zmniejszenie obrzęku i bólu, co z kolei poprawia samopoczucie pacjenta.

 

Protokół POLICE ma zastosowanie w większości kontuzji. Warto jednak pamiętać, że wszystkie urazy z utratą przytomności (nawet chwilową) MUSZĄ być konsultowane przez lekarza specjalistę i nie wolno ich lekceważyć. Do lekarza należy również ocena stopnia uszkodzeń powstałych podczas urazu, jak i wdrożenie odpowiednich procedur medycznych i planu leczenia.

Więcej na temat procedury POLICE dowiesz się z bezpłatnych materiałów merytorycznych przygotowanych w ramach Innowacyjnego Programu Edukacyjnego Fizjoexpert Futuro TM

Zapisz się już dziś!

Wejdź na stronę www.fizjoexpertfuturo.pl

 

Oceń artykuł:
Ocena:
5/5 (1)