Zawody przyszłości - czy warto zostać masażystą?

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Zawody przyszłości - czy warto zostać masażystą?

Gwałtowny rozwój technologii ponownie ożywił dyskusję na temat zawodów, które być może niedługo zostaną w znacznym stopniu zastąpione przez technologię. W jakie sfery naszej codzienności nie dotrze sztuczna inteligencja? Dziś bierzemy pod lupę zawód, jakim jest technik masażysta.

AI być może niebawem zastąpi dziennikarzy, operatorów maszyn, a nawet lekarza medycyny pracy. Czy pracownia masażu może być miejscem, w którym będzie obsługiwać nas maszyna? Sprawdzamy, jaka jest przyszłość technika masażysty.

Dlaczego technik masażysta to zawód przyszłości?

Aktywność fizyczna ludzi na przełomie ostatniego wieku zmieniła się diametralnie, a wszystko za sprawą technologii. Praca biurowa ogranicza się obecnie wyłącznie do siedzenie przed ekranem komputera. Dlatego coraz więcej wartości zyskuje świadczenie usług związanych z poprawą naszego zdrowia. O ile jednak wciąż mówi się chociażby o tym, że kwestie diagnostyczne może od lekarzy przejąć sztuczna inteligencja, tak w przypadku np. masażu medycznego nie ma takiego zagrożenia. Nie ma obecnie sensorów tak czułych na bóle ludzkiego ciała, żeby zastąpić specjalistów od masażu prozdrowotnego. Gabinety odnowy biologicznej są zatem miejscem, gdzie technologia w żaden sposób nie zastąpi człowieka, ponieważ oprócz wiedzy z zakresu anatomii, do wykonywania masaży klasycznych i specjalistycznych potrzebna jest także odpowiednia siła fizyczna i wyczucie.

Dlatego z całą pewnością można stwierdzić, że technik masażysta to zawód, który nieprędko zostanie wyparty przez AI. Pracownia masażu wymaga wykwalifikowanych pracowników, którzy będą dostępni dla klientów w zakresie masażu zarówno w gabinetach odnowy biologicznej, jak i ośrodkach rehabilitacyjnych. Co więcej, starzejące się społeczeństwo, które na co dzień zażywa coraz mniej ruchu, w jeszcze większym stopniu będzie potrzebować usług w zakresie masażu. Z kolei aktywne osoby będą wymagały chociażby masażu sportowego.

Jak zdobyć zawód technik masażysta?

Własna pracownia masażu może być zatem nie tylko dziś udanym biznesem. Co zatem trzeba zrobić, żeby móc tytułować się mianem technik masażysta? Szkoła policealna może być tutaj świetnym wyborem, ponieważ oprócz formalnych wymogów jak certyfikat kwalifikacji zawodowej, uczniowie przyswajają sporo praktycznej nauki zawodu. Po ukończeniu szkoły policealnej można zatrudnić się w gabinecie czy niepublicznych placówkach służby zdrowia albo otworzyć własny biznes i oferować usługi jako technik masażu. Od momentu podjęcia nauki, adepci masażu zdobywają niezbędną wiedzę i kwalifikacje. Na koniec czeka na nich świadectwo ukończenia szkoły policealnej oraz uprawnienia do wykonywania zawodu technika masażysty. Nauka w szkole policealnej to zarówno przedmioty, które umożliwiają wykonywanie masażu zawodowo, ale też seria ważnych kursów, jak zarys fizjoterapii, czyli najważniejszych podstaw fizjoterapii. Na kierunku technik masażysta, szkoła przygotowuje do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w tym zakresie lub oferuje możliwości zatrudnienia w m.in. klubach sportowych. Zdrowie publiczne to niejedyna gałąź gospodarki, gdzie potrzebny jest technik masażysta. Wystarczy wspomnieć o klubach fitness czy miejscach związanych z relaksem jak ośrodki SPA.

Świadczenie usług w zakresie masażu jest pożądane na całym świecie. Nie ma więc problemu z tym, żeby jako masażysta technik wyjechać do pracy za granicą. Podstawowe ćwiczenia lecznicze będą przecież takie same bez względu na miejsce wykonywania zawodu. Sprawdź oferty szkół policealnych i znajdź wymarzone zatrudnienie lub otwórz własną działalność.

Oceń artykuł:
Ocena:
Brak