Urlop w egzotycznych krajach? Sprawdź, czy probiotyk ustrzeże cię przed Zemstą Faraona!

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Urlop w egzotycznych krajach? Sprawdź, czy probiotyk ustrzeże cię przed Zemstą Faraona!

Wybierasz się do Egiptu lub innego kraju poza Europą? Warto zabrać dobrze zaopatrzoną apteczkę. Niestety, w krajach tropikalnych łatwo złapać infekcję układu pokarmowego. Jednym ze sposobów jej zapobiegania jest silny probiotyk. Który suplement uchroni cię przed „zemstą faraona” i pozwoli cieszyć się wyjazdem bez przeszkód?

 

Sezon wakacyjny w pełni, a tanie bilety kuszą wizją dalekich wojaży. Czasem kupując je, zapominamy, że podróż poza Europę wiąże się z dodatkowymi kosztami np. szczepieniami przeciwko tropikalnym chorobom. Nie są one obowiązkowe, dlatego wiele osób pomija temat. Aby zadbać o zdrowie podczas wyjazdu, warto zabrać ze sobą również podstawowe leki, w tym probiotyk dla dzieci i siebie. 

Probiotyki na jelita – must have w wakacyjnym bagażu

Nie tylko w Egipcie może dopaść cię „zemsta faraona” – chociaż trzeba przyznać, że w tamtych regionach zdarza się wyjątkowo często. Niezależnie od tego, dokąd się wybierasz, warto zabrać ze sobą suplementy chroniące organizm przed drobnoustrojami. Zaliczamy do nich m.in. probiotyki, które zasiedlają jelita dobrymi bakteriami.

Przez układ pokarmowy najłatwiej złapać infekcję na zagranicznych wakacjach. Dlaczego? W krajach Afryki, Azji i Ameryki Południowej podejście do higieny przygotowywania jedzenia jest luźniejsze niż w Europie. Zwłaszcza w Azji popularne są uliczne stoiska, gdzie sprzedawcy przygotowują jedzenie bez zachowania standardów obowiązujących w lokalach gastronomicznych. Najlepszym pomysłem byłoby unikanie spożywania posiłków z takich miejsc, jednak ciężko odmówić sobie tych specyficznych walorów smakowych charakterystycznych dla danej kultury.

Warto zatem wzmocnić swoje jelita podczas wyjazdu, aby w razie potrzeby odparły atak tropikalnych zarazków. Suplementacja probiotyku powinna wystarczyć, jednak pamiętaj również o podstawach. W wysokich temperaturach drobnoustroje czują się doskonale. Nie spożywaj wody z kranu. W krajach azjatyckich i afrykańskich nawet owoce i warzywa należy myć wodą mineralną lub przefiltrowaną. Przed wybraniem restauracji sprawdzaj opinie poprzednich klientów.   

Jak rozpoznać dobry probiotyk?

Najlepszy probiotyk na wakacje to ten, który działa na wielu płaszczyznach, dlatego wybierz preparat zawierający liczne szczepy zdrowych bakterii. Jeden rodzaj mikroorganizmów może nie poradzić sobie z egzotycznymi drobnoustrojami. Również na co dzień lepiej wybierać probiotyki o zróżnicowanym składzie.

Szukając odpowiedniego środka, zapewne zauważysz duże różnice w cenach. Niestety, rynek suplementów w Polsce nie podlega ścisłym regulacjom. Pomimo podanego składu na opakowaniach nie do końca wiadomo, ile i jaki rodzaj bakterii znajduje się w danym preparacie.

Koniecznie wybieraj probiotyki, w których szczepy oznaczone są cyframi i literami. Będziesz mieć pewność, że zostały przebadane laboratoryjnie. Ich cena będzie wyższa, zwłaszcza w przypadku suplementów wieloszczepowych, jednak szybko dostrzeżesz pozytywną różnicę w działaniu. Warty polecenia probiotyk, zawierający aż 10 szczepów przebadanych bakterii, kupisz np. w sklepie Lab One.  

Probiotyk i prebiotyk – dlaczego warto je łączyć?

Warto zdecydować się na synbiotyk, czyli połączenie probiotyku z prebiotykiem. Co go wyróżnia? Probiotyki zawierają żywe kultury bakterii gotowe do zasiedlenia jelita. Prebiotyki są ich pokarmem. Połączenie tych dwóch składników w jednej kapsułce przyspiesza rozrost zdrowych bakterii, a tym samym zwiększa skuteczność suplementu. Na wakacjach przyspieszone wsparcie przyda się najbardziej, dlatego zabierz do bagażu dobry probiotyk, a z dużym prawdopodobieństwem unikniesz klątwy faraona! 

Oceń artykuł:
Ocena:
1/5 (1)