Silny ból gardła – co może go powodować i jak uśmierzyć ból?

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Silny ból gardła – co może go powodować i jak uśmierzyć ból?

Ból gardła może towarzyszyć wielu infekcjom, choć zapewne kojarzysz go przede wszystkim z przeziębieniem. Jest to dolegliwość, z którą każdego roku co najmniej jeden raz musi się zmagać niemal każdy Polak. Najczęściej mamy z nią do czynienia w sezonie zachorowań, czyli jesienią i zimą, ale również wczesną wiosną. Sprawdź, z czego może wynikać ból gardła i w jaki sposób możesz sobie z nim poradzić.

Ból gardła – przyczyny

Najczęściej ból gardła wynika z działania wirusów – nawet w 90 proc. przypadków. Natomiast w niewielkim stopniu jest to infekcja bakteryjna. Charakterystyczne dla tej dolegliwości jest to, że atakuje znienacka. Być może obudziłeś się i nie odczuwałeś żadnych objawów, ale nagle, po kilku godzinach, pojawiło się drapanie w gardle, pieczenie, a nawet kłucie. W pewnym momencie może się okazać, że ból ten jest tak uciążliwy, że utrudnia przełykanie śliny, a kłopotem staje się nawet jedzenie. Jeśli ból gardła jest jedną z dolegliwości związanych z przeziębieniem, to prawdopodobnie wraz z nim pojawią się również inne, takie jak katar, stan podgorączkowy, kaszel, ból mięśni czy osłabienie. To, z jakimi objawami będziesz się zmagać, zależy m.in. od samej infekcji i twojego układu odpornościowego. Jak już jednak wspominaliśmy, ból gardła nie wiąże się wyłącznie z przeziębieniem. Może towarzyszyć wielu chorobom, takim jak:

  • odra,
  • angina,
  • szkarlatyna,
  • próchnica zębów,
  • zapalenie dziąseł,
  • ropień zęba,
  • mononukleoza.

Czy ból gardła wymaga konsultacji z lekarzem? Na pewno należy udać się do specjalisty, jeśli wraz z kaszlem nie występują żadne inne dolegliwości, a nie ustępuje on od dłuższego czasu. W przypadku, gdy drapanie w gardle utrzymuje się długo, to np. u osób starszych może ono wskazywać na przewlekłe choroby nerek czy choroby przemiany materii, ale nie tylko. Przyczyną wizyty powinny być również występująca gorączka, powiększone węzły chłonne szyi czy trudności w połykaniu płynów czy oddychaniu.

Objawy, jakie najczęściej towarzyszą bólowi gardła, to problemy z mówieniem i przełykaniem, zaczerwienienie gardła lub łuków podniebiennych. Pojawić się mogą również gorączka, ból uszu czy ból głowy. Migdałki mogą być mocno zaczerwienione, a w pewnych przypadkach pokryte nawet ropnymi czopami.

Najczęściej ból gardła trwa do 10 dni, ale jeśli zbagatelizujesz dolegliwość i nie zrobisz nic, co może pomóc poradzić sobie z dolegliwością, to możesz spodziewać się powikłań. Może dojść m.in. do nadkażenia bakteryjnego. Wówczas mogą pojawić się gorączka, dreszcze, a wizyta u specjalisty będzie nieunikniona.

Domowe sposoby na ból gardła

Żeby szybciej poradzić sobie z bólem gardła lub ogólnie zmniejszyć odczuwalne dolegliwości, możesz:

  • Przygotować płukankę z sody oczyszczonej – wystarczy pół szklanki wody, do której należy dodać łyżeczkę sody oczyszczonej. Taką miksturą płucz gardło nawet kilka razy dziennie.
  • Pić herbatę z miodem – miód ma wiele prozdrowotnych właściwości. Hamuje m.in. rozwój bakterii i wirusów, ale po wypiciu herbaty z takim dodatkiem po prostu ból gardła nie będzie tak silny. Pamiętaj jednak, żeby dodać miód do wystudzonej herbaty. Jeśli dolejesz go do wrzątku, to straci swoje właściwości.
  • Jeść czosnek – ma m.in. działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Pomaga przy wielu różnych dolegliwościach. Wystarczy pokroić ząbek czosnku na niewielkie kawałki i dodać go do potrawy czy kanapki. Możesz go jeść nawet kilka razy dziennie.
  • Przygotować napar z imbirem – rozdrobnij kawałek kłącza imbiru, mający około 2 cm długości, i dodaj do ¼ litra gorącej wody. Po 10 minutach parzenia masz gotowy napar, którym możesz płukać gardło.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://pelafenlek.pl/

Oceń artykuł:
Ocena:
Brak