Obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego to popularna metoda w diagnostyce wielu schorzeń. Działanie aparatury wiąże się z wytwarzaniem silnego pola magnetycznego, a także fal radiowych. Dzięki tym czynnikom i budowie ludzkiego organizmu możliwe jest uzyskiwanie precyzyjnych wyników, mających niebagatelny wpływ na plany leczenia i terapii. Swoim pacjentom proponują ją zarówno szpitale oraz jednostki publiczne, jak i niepubliczne centra diagnostyczne (chociażby takie jak https://www.affidea.pl). MRI ułatwia rozpoznawanie wielu jednostek chorobowych, m.in. zaburzeń neurologicznych, nieprawidłowości w obrębie czaszki, zmian nowotworowych czy chorób otępiennych (np. choroby Parkinsona, Alzheimera, Picka). Tak jak w przypadku innych form diagnostycznych, podczas badania rezonansem magnetycznym należy zachować szczególną ostrożność. Jakie przeciwwskazania do jego wykonania wyróżniają specjaliści? Reklama
1. Przeciwwskazania względne
Tym terminem określa się grupę czynników, które mogą mieć znaczący wpływ na decyzję lekarza prowadzącego. Nie oznacza to jednak, że całkowicie wykluczają one pacjentów z możliwości skorzystania z tej formy diagnostyki. Które czynniki mogą stanowić względne przeciwwskazania do MRI?
- „magnetyczne” implanty, związane z układem kostnym w sposób trwały,
- pompa insulinowa (na czas badania należy ją odłączyć),
- rozległe tatuaże pokrywające obszar do zbadania,
- II i III trymestr ciąży,
- metalowe endoprotezy,
- sztuczne stawy/śruby/stabilizatory/druty,
- sztuczna zastawka serca,
- implanty stomatologiczne,
- klaustrofobia.
2. Przeciwwskazania bezwzględne
To pojęcie odnosi się do czynników, które wykluczają możliwość przeprowadzenia badania rezonansem magnetycznym. Dla dobra i zdrowia pacjenta, przeciwwskazań bezwzględnych nie można ignorować, a badanie należy zastąpić inną możliwą formą diagnostyki. Które czynniki bezwzględnie wykluczają możliwość przeprowadzenia rezonansu magnetycznego?
- metalowe ciała obce w tkankach pacjenta (np. klipsy naczyniowe, płytki ortopedyczne),
- wszczepione pompy insulinowe,
- I trymestr ciąży,
- elektrostymulator serca,
- wewnątrzuszne implanty,
- implanty ślimakowe.
Reklama
O co należy zadbać przed badaniem MRI?
Aby badanie rezonansem magnetycznym mogło zostać przeprowadzone w prawidłowy sposób, należy zadbać o kilka kluczowych kwestii. Pacjent powinien zgłosić się do centrum diagnostycznego na czczo i nie spożywać posiłków minimum na 3 godziny przed wizytą, a także założyć odzież bez metalowych elementów, takich jak zamki błyskawiczne, napy czy guziki. Co więcej, odpowiednio wcześniej należy skompletować dokumentację medyczną uwzględniającą wcześniejsze badania (USG, TK, MRI, RTG), a także wynik poziomu kreatyniny (w przypadku diagnostyki z podaniem kontrastu), wykonany nie wcześniej niż na 30 dni przed badaniem lub 7 dni w przypadku pacjentów cierpiących na choroby nerek.