Przebarwienia skórne - kilka sposobów na ich zwalczanie

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Przebarwienia skórne - kilka sposobów na ich zwalczanie

Przebarwienia na skórze, czyli tzw. plamy pigmentacyjne są niezwykle trudne do usunięcia. Oczywiście wiele zależy od tego, jakie mają pochodzenie i jaką powierzchnię na ciele zajmują. Problem staje się tym bardziej dotkliwy, jeśli plamy są przestarzałe. Jak sobie z nimi radzić, aby na nowo móc cieszyć się zdrową, wolną od przebarwień skórą?

Z przebarwieniami Ci nie do twarzy

Jeśli zmagasz się z przebarwieniami, to na pewno wiesz, że jest to również defekt natury estetycznej. Szczególnie jeżeli miejscem występowania plam pigmentacyjnych jest twarz lub inne widoczne miejsce, estetyka staje się wyjątkowo ważna. Przebarwienia są trudne do usunięcia, ale też nie jest łatwo je zamaskować. Podobnie, jak zmarszczki ciemnobrązowe lub brunatne plamy na skórze dodają lat. Nawet najlepsze kosmetyki nie poradzą sobie z całkowitym przykryciem nieestetycznie wyglądających znamion na twarzy czy na szyi. Dlatego więc jedynym sposobem, aby się ich pozbyć lub choć trochę wybielić, jest szczególna troska o skórę i profesjonalne wsparcie.

Dlaczego powstają przebarwienia?

Czy wiesz, ze przebarwienia powstają w efekcie działania promieni ultrafioletowych? To właśnie działanie tego szkodliwego czynnika powoduje, że kom, orki pigmentacyjne, tzw. melanocyty zaczynają źle funkcjonować. Malenina chroni DNA skóry przed słońcem, dlatego rola tej substancji jest niezwykle ważna./ Nieprawidłowa praca melanocytów powoduje złą dystrybucję barwinka lub produkowanie go w nadmiarze. W efekcie takiej dysfunkcji powstają  przebarwienia i piegi.

Oprócz promieni ultrafioletowych za powstawania plamek pigmentacyjnych odpowiadają też zmiany hormonalne i choroby autoimmunologiczne. Odpowiedzialna za przebarwienia może być tarczyca lub przyjmowanie leków hormonalnych. Trzeba uważać na światłouczulające suplementy oraz przy różnych stanach zapalnych skóry np. trądziku czy łuszczycy.

Jakie są rodzaje przebarwień?

Pierwsze, niepozorne przebarwienia to piegi, których wstępowanie ma podłoże genetyczne i wiąże się z ekspozycją ciała na słonńce. Niektórym osobom piegi dodają uroku, dlatego nie są częstym powodem do smutku. Drugi rodzaj przebarwień to melazma i ostuda. Mają postać brązowych plam, a odpowiadają za nie geny i również promieniowanie słoneczne. Najczęściej pojawiają się w związku z ciążą lub na skutek przyjmowania preparatów antykoncepcyjnych. Kolejny typ przebarwień to tzw. plamy starcze, które są związane z wieloletnim działaniem słońca na skórę. Są jeszcze plamy pozapalane po trądziku lub ospie i plamy po niektórych kosmetykach.

Jak leczyć przebarwienia?

Sporo osób udaje się do kliniki medycyny estetycznej, aby wybrać odpowiedni zabieg na rozjaśnianie przebarwień. Bardzo skuteczny jest np. peeling medyczny lub laseroterapia, która oprócz rozjaśniania także odmładza i ujędrnia skórę. Natomiast dużo zależy również od codziennej pielęgnacji skóry w zaciszu własnego domu. Podstawą są dobrej jakości kremy, maseczki i peelingi enzymatyczne. Można przeprowadzić samodzielny zabieg domowy na bazie kwasów dostępnych w aptece czy drogerii. Może to być np. kwas glikolowy, mlekowy czy BHA (salicylowy). Świetnie działanie wykazują także dermokosmetyki. Mają składniki, które regulują wytwarzanie melaniny i rozjaśniają plamy pigmentacyjne. Świetnie na takie problemy sprawdza się serum np. z kwasem hialuronowym, który wspiera odbudowę lipidową skóry. W tego typu preparatach znajdują się też inne cenne składniki np. niacymidy, które koją, wyrównują koloryt skóry i również budują barierę ochronną czy hepes mające właściwości wygładzające.

Przebarwienia to trudny do wyeliminowania problem. Dlatego tez konieczna jest codzienna pielęgnacja skóry i jej ochrona przed słońcem. Dobrej jakości kosmetyki z flirtem aplikowane kilka razy dziennie to konieczność.

Oceń artykuł:
Ocena:
Brak