Medyczna marihuana a zwykła – w czym tkwi różnica?

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Medyczna marihuana a zwykła – w czym tkwi różnica?

Wiele osób na słowo „marihuana” nadal reaguje z niepewnością, myśląc, że mowa o nielegalnym narkotyku. Jest jednak również marihuana, która w Polsce nie tylko jest legalna, ale wręcz wykorzystywana w celach medycznych. Można ją kupić w aptece, jednak trzeba wiedzieć, że medyczna marihuana różni się wieloma kwestiami od tej „zwykłej”.

Marihuana medyczna a zwykła – różnice

W Polsce marihuana jest nielegalna. Wyjątek stanowi medyczna marihuana, która jest dostępna wyłącznie w aptekach. Nie należy uznawać jej jednak za produkt tożsamy z marihuaną obecną na czarnym rynku. Owszem, w obu przypadkach susz konopny zawiera THC, jednak medyczna marihuana posiada ściśle określoną zawartość THC i CBD, tymczasem ta „zwykła” niekoniecznie. Poszczególne partie medycznej marihuany będą powtarzalne, jeśli chodzi o jakość i skład – na czarnym rynku nie można mieć takiej pewności.

Kolejną różnicą jest możliwa obecność ewentualnych domieszek – w medycznej marihuanie nie ma o tym mowy, tymczasem susz oferowany na czarnym rynku niejednokrotnie posiada pozostałości środków ochrony roślin, nawozów i innych niebezpiecznych substancji. Kupiona w aptece marihuana medyczna uprawiana jest i produkowana zgodnie ze ściśle określonymi normami, czego nie można powiedzieć o niepewnego pochodzenia marihuanie „zwykłej”.

Lecznicza marihuana – recepta

Wspomniano już powyżej, czy medyczna marihuana jest legalna w Polsce, jednak należy dodać, że można kupić ją w naszym kraju wyłącznie na receptę. Pacjent może uzyskać receptę na leczniczą marihuanę nie tylko podczas wizyty stacjonarnej, ale także w trakcie konsultacji zdalnych – np. w Centrum Marihuany jest dostępna medyczna marihuana online.

Biorąc pod uwagę, jakie są różnice pomiędzy marihuaną medyczną a zwykłą oraz uwzględniając łatwość dostępu do specjalistów od terapii konopnej, nie warto ryzykować z zakupami tego preparatu na czarnym rynku. Mowa nie tylko o ich nielegalności, ale też zagrożeniu dla zdrowia. Jeśli zatem pacjenta interesuje leczenie depresji medyczną marihuaną lub walka z innymi schorzeniami i dolegliwościami, powinien skonsultować się z lekarzem.

Aby móc otrzymać od lekarza receptę na leczniczą marihuanę, należy przejść kwalifikację do terapii konopnej. W czasie procesu kwalifikacji lekarz sprawdza, czy pacjent może bezpiecznie susz konopny stosować. Sprawdza również, z jakim problemem zdrowotnym pacjent się zgłasza, jak dotychczas był leczony, jakie były efekty tego leczenia i jego działania niepożądane. Na tej podstawie lekarz podejmuje decyzję o tym, czy dana osoba kwalifikuje się do leczenia konopnego.

Gdzie kupić leczniczą marihuanę na receptę?

Jeśli pacjentowi zostanie przepisana przez lekarza medyczna marihuana, powinien on udać się do apteki, która zajmuje się sprzedażą produktów z grupy I-N. Nie zawsze w aptece susz konopny jest na stanie, stąd niekiedy trzeba być przygotowanym na konieczność oczekiwania na jego dostawę. Receptę na medyczną marihuanę można zrealizować w taki sam sposób, jak realizuje się pozostałe recepty wystawiane przez lekarza.

Ze względu na to, że w Polsce wciąż na marihuanę patrzy się nieprzychylnie, traktując ją głównie jako narkotyk, osoba na terapii konopnej powinna nosić przy sobie potwierdzenie możliwości legalnego stosowania suszu konopnego. W ten sposób będzie mogła potwierdzić, że stosuje leczniczo marihuanę medyczną, a nie marihuanę „zwykłą”, która nie jest legalna. Dobrze mieć przy sobie kopię recepty, zaświadczenie o leczeniu kannabinoidami, czy też dowód zakupu suszu konopnego w aptece. Wówczas w przypadku ewentualnej kontroli można uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Oceń artykuł:
Ocena:
Brak