Dopasowanie twardości materaca do swoich potrzeb, wagi i wzrostu, ma ogromne znaczenie ze zdrowotnego punktu widzenia. Okazuje się, że decydując się na zakup nowego materaca, jednym z ważnych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, jest właśnie stopień twardości danego materaca. Na co zwrócić uwagę i co wybrać? Podpowiadamy.
Klasyfikacja stopni twardości
Przed zakupem materaca należy poznać kilka ważnych spraw technicznych. Jedną z nich jest klasyfikacja stopni twardości materaca. Na każdym modelu widnieje literka H oraz liczba od 1 do 4. Litera H to skrót od angielskiego słowa „hardness", czyli twardość, natomiast numery odpowiadają stopniom twardości. Takie proste symbole są sporym ułatwieniem w trakcie poszukiwania wymarzonego, wygodnego materaca. Klasyfikacja stopni twardości materacy przedstawia się w następujący sposób:
- H1 - miękki materac, który jest najlepszy dla osób o wadze do 60 kilogramów,
- H2 - materac średni, odpowiedni dla osób o wadze od 60 do 80 kilogramów,
- H3 - twardy model materaca, przeznaczony dla użytkowników o wadze od 80 do 100 kilogramów,
- H4 - bardzo twardy materac, najlepszy o wadze powyżej 100 kilogramów.
Najbardziej uniwersalne i najczęściej wybierane są materace H2 i H3, ponieważ odpowiadają wadze większości osób, a także preferencjom. Nie należy zapominać o tym, że twardość materaca jest bardzo subiektywna i dla jednej osoby materac H3 będzie twardy, dla drugiej średni, a dla innej bardzo twardy. Właśnie dlatego tak ważne jest indywidualne sprawdzenie materacy w sklepie. Na stronie Bytom materac na Materacebytom.eu można znaleźć modele materacy w Bytomiu. Z kolei użytkownicy z Bielska-Białej powinni zajrzeć na stronę Bielsko-Biała materac na Materacebielskobiala.pl.
Konsekwencje spania na zbyt miękkim materacu
Nieodpowiednio dobrana twardość materaca może powodować wiele trudności zdrowotnych, związanych zarówno z bólami kręgosłupa, jak i ze zmęczeniem fizycznym oraz psychicznym uczuciem wyczerpania. Spanie na zbyt miękkim materacu może doprowadzić do bólów karku i szyi, a także ciągłego odczucia napięcia mięśni. Dodatkowo mogą pojawić się zaburzenia krążenia i odrętwienia, a to sprawia, że w nocy następują częstsze przebudzenia. Nie należy więc spać na źle dobranym materacu. W takiej sytuacji można wymienić materac na nowy, albo dokupić specjalną matę, która sprawi, że zmniejszy się uczucie twardości.
Konsekwencje spania na zbyt twardym materacu
Spanie na zbyt twardym materacu niesie ze sobą podobne skutki, co na miękkim. Chodzi tutaj o bóle karku, stawów, mięśni. Tutaj dodatkowo dochodzi do bardzo mocnego problemu z przepływem krwi, znacznego drętwienia i niemożności poruszenia kończynami w nocy. Za twardy materac sprawia także, że użytkownik wierci się całą noc i nie jest w stanie znaleźć wygodnego dla siebie ułożenia. W takim wypadku można wymienić materac lub kupić specjalny zmiękczający top. Warto pamiętać o tym, że w sytuacji, gdy w jednym łóżku śpi dwoje partnerów o różnej wadze, konieczny jest zakup dwóch, odrębnych materacy, a więc na przykład dla jednej osoby materaca o twardości H2 lub H3, a dla drugiej H4. W ten sposób oboje użytkowników wyśpi się i nie odczuje negatywnych konsekwencji, związanych z doborem nieodpowiedniej twardości materaca.