Łóżko rehabilitacyjne - co powinieneś wiedzieć przed kupnem?

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Łóżko rehabilitacyjne - co powinieneś wiedzieć przed kupnem?

Zakup lub wynajem łóżka rehabilitacyjnego to często jedyne rozwiązanie, które może poprawić komfort osoby obłożnie chorej czy też jej opiekuna. Ponieważ jest to spory wydatek, warto zadbać o to, aby sprzęt był właściwie dobrany i sprawdzają się jak najlepiej w przypadku konkretnego pacjenta. Łóżka ortopedyczne różnią się parametrami, dostępnymi funkcjami i ceną. Na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego sprzętu?

Wzrost i waga pacjenta

Aby łóżko ortopedyczne spełniało swoje zadania, musi być dostosowane do konkretnego pacjenta oraz rodzaju jego niepełnosprawności. Podstawowym kryterium, jakie zawsze trzeba uwzględnić w przypadku mebli przeznaczonych do siedzenia czy leżenia, jest obciążenie. Stąd też przy wyborze należy wziąć pod uwagę wzrost i wagę pacjenta.

Korzystanie z łóżka rehabilitacyjnego oznacza między innymi zmiany pozycji chorego np. na siedzącą. Uniesienie zagłówka zwykle powoduje przesunięcie ciała, na skutek czego stopy znajdują się bliżej tylnej krawędzi mebla. Dlatego dla osób wysokich należy wybierać łóżka inwalidzkie nieco dłuższe od standardowych. Dobrą opcją jest łóżko rehabilitacyjne z możliwością jego wydłużenia. W przypadku wagi pacjenta znaczenie ma zarówno dopuszczalne obciążenie mebla, jak i jego szerokość. W sprzedaży są dostępne łóżka dla obłożnie chorych o szerokości 90, 100 i 120 cm. Dobierając dopuszczalne obciążenie, warto w nim też uwzględnić ewentualny sprzęt rehabilitacyjny wykorzystywany do ćwiczeń oraz osoby towarzyszące.

Ułatwienia w codziennej obsłudze łóżka

Łóżka medyczne mogą całkowicie zmienić podejście do pielęgnacji obłożnie chorego pacjenta lub osoby przechodzącej okres rehabilitacji po wypadku czy poważnej operacji. Przede wszystkim ograniczają potrzebę dźwigania sporych ciężarów, bo przecież niektórzy chorzy to osoby korpulentne lub wręcz otyłe. Dla przeciętnej pielęgniarki przewrócenie takiego podopiecznego z boku na bok czy posadzenie go w łóżku w celu spożycia posiłku jest prawdziwym wyzwaniem.

łóżko rehabilitacyjneŁóżko rehabilitacyjne A/3S Irena fot. medipment.pl

Wszystkie powyższe czynniki powinny być uwzględnione przy wyborze mebla. Łóżka lekarskie są bowiem wyposażone w różne usprawnienia, dzięki którym codzienne czynności pielęgnacyjne czy ćwiczenia mogą być wykonywane w komfortowych warunkach. Wybór zawsze powinien paść na łóżko rehabilitacyjne elektryczne, które, dzięki zasilaniu, pozwoli na zmiany pozycji chorego bez większego wysiłku.

Regulacja wysokości

Jedną z najbardziej przydatnych funkcji, w jaką są wyposażone łóżka rehabilitacyjne, jest możliwość regulowania wysokości. Pozwala ona na wygodną pielęgnację czy wykonywanie ćwiczeń terapeutycznych, a po obniżeniu – przeniesienie chorego na wózek inwalidzki. Nowoczesne łóżko elektryczne dla chorego jest wyposażone w siłowniki, które przemieszczają stelaż z materacem po naciśnięciu guzika. W tańszych modelach taką regulację trzeba wykonywać ręcznie.
Elektryczne łóżko rehabilitacyjne

Elektryczne łóżko rehabilitacyjne MALVESTIO 347400 fot. medipment.pl

Regulacja pozycji łóżka rehabilitacyjnego

Łóżka rehabilitacyjne elektryczne są też wyposażone w funkcję zmiany położenia pacjenta. Zależnie od wybranego modelu mebla jest możliwe unoszenie górnej części ciała do pozycji półsiedzącej, zmiana płaszczyzny poziomej na pochyloną dół od strony nóg (pozycja anty-Trendelenburga) oraz bardziej złożone kombinacje. Te ostatnie umożliwiają czterosegmentowe łóżka ortopedyczne. Ceny takich mebli są wprawdzie wyższe, ale z pewnością warto zainwestować w taki sprzęt przy długoterminowej opiece.

Materac

Materac stanowi kolejny istotny element łóżka medycznego. W przypadku osób obłożnie chorych bardzo ważne jest zadbanie o zdrową skórę pacjenta, w czym pomagają materace przeciwodleżynowe. Natomiast przy rehabilitacji po wypadkach lub zabiegach dobrym wyborem może być materac ortopedyczny o odpowiedniej twardości.

Dodatkowe wyposażenie

Komfortowe dla pacjenta i opiekuna łóżko medyczne powinno też mieć odpowiednie wyposażenie dodatkowe. Prawie każdy oferujący łóżka rehabilitacyjne producent zapewnia wyposażenie dodatkowe w standardzie lub z możliwością jego dodatkowego zakupu. Nie jest ono niezbędne w każdej sytuacji, jednak niektóre schorzenia czy wykonywane ćwiczenia z pewnością tego wymagają. Poza elementami takimi jak opuszczane poręcze boczne wśród dodatkowego wyposażenia można wybrać specjalny trójkąt przeznaczony do podnoszenia się pacjenta na łóżku, a także meble ­– stoliki i szafki przyłóżkowe.

Porównaj oferty dostawców sprzętu medycznego

Szpitale, domy opieki, a także osoby prywatne, które na co dzień opiekują się osobą lub osobami obłożnie chorymi z pewnością są zainteresowane zakupem wyposażenia takiego jak łóżka rehabilitacyjne. Ceny nowych mebli są często bardzo wysokie, dlatego warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego modelu, zrezygnować z nieprzydatnych funkcji, a przede wszystkim porównać oferty różnych producentów i dystrybutorów. Najlepszym do tego miejscem będzie platforma medipment.pl, na której prezentują oni swój sprzęt wraz ze szczegółowym opisem.

Platforma umożliwia też wysyłanie zapytań do producentów i dystrybutorów, którzy oferują łóżka rehabilitacyjne. Ceny poszczególnych mebli można poznać po wysłaniu odpowiedniego zapytania.

Oceń artykuł:
Ocena:
Brak