Kinesiotaping- czym jest i na czym polega?

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Kinesiotaping- czym jest i na czym polega?

Kinesiotaping jest metodą oklejania ciała specjalnymi plastrami, które swoją grubością, rozciągliwością i ciężarem przypominają ludzką skórę. Leczenie przy użyciu takich plastrów nie wiąże się z zastosowaniem żadnego leku- plastry dynamiczne nie są niczym nasączane. Chodzi jedynie o ich działanie czysto sensoryczne. Wystarczy tylko przykleić plaster we właściwy sposób, by poprawić mikrokrążenie krwi poprzez zwiększenie przestrzeni między skórą właściwą, a powięzią. Oprócz krążenia krwi, usprawniony zostaje także przepływ limfy, a co za tym idzie, uruchomiony zostaje proces samoleczenia.

 

Kinesiotaping- co to jest?

Działanie plastra jest zależne od rodzaju jego naciągnięcia. Najczęściej naciąga się taśmę na 10-25%, co powoduje podrażnienie zakończeń nerwowych w skórze, a co za tym idzie, zmniejszenie stanów zapalnych, obrzęków czy krwiaków. Działając na receptory umieszczone w skórze, plastry dynamiczne mają działanie przeciwbólowe. Plaster nalepiany jest na skórę na okres 7-10 dni.

Plastry dynamiczne pokryte są cienką warstwą kleju o hipoalergicznych właściwościach. Aktywuje się on pod wpływem ciepła, dzięki czemu plastry utrzymują się na ciele i nie powodują podrażnienia skóry. Początkowo, plastry do kinesiotapingu stosowane były przez sportowców, a z czasem zyskały popularność również w zastosowaniu terapeutycznym, w leczeniu różnych schorzeń w obrębie układu ruchu.

 

Plastrowanie dynamiczne- odrobina historii

Plaster Kinesio Tex został stworzony po wieloletnich doświadczeniach i badaniach. Jego fenomenem jest to, że ciężar, rozciągliwość i grubość są niezwykle zbliżone do właściwości ludzkiej skóry. Popularyzatorem tej techniki terapeutycznej był japoński lekarz Kenzo Kase, a plastry wprowadzone zostały do użytku w latach 70-tych zeszłego wieku. Szczyt popularności taśm przypadł na rok 2008, kiedy to podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, startującym sportowcom przekazano ponad 50 000 rolek taśmy. Kolejnym milowym krokiem w popularyzacji kinesiotapingu był mecz Włochy-Niemcy na Euro 2012 i kontuzja Mario Balotelii'ego, który publicznie ukazał naklejone na plecach niebieskie plastry.

 

Kiedy zalecane jest plastrowanie dynamiczne?

Głównym zastosowaniem kinesiotapingu jest leczenie kontuzji i urazów kolan, barków, łydek czy nadgarstków. Równie często plastry stosowane są także na kręgosłupie, działając przeciwbólowo i rozluźniająco. Stosowanie plastrowania dynamicznego jest szczególnie zalecane przy dużym napięciu mięśniowym, a także przy skurczach. Specjaliści zalecają stosowanie plastrów także u kobiet ciężarnych dla zapobiegania wystąpieniu rozstępów.

Do efektów działania plastrów dynamicznych można zaliczyć zmniejszenie odczucia bólu dzięki uniesieniu skóry i zniwelowaniu drażnienia receptorów bólowych. Dolegliwości bólowe związane z obszarami stawów czy kręgosłupa mogą mieć podłoże zwyrodnieniowe, ale przyczyną mogą być także obrzęki limfatyczne. Plastrowanie dynamiczne wykorzystuje się również w pediatrii jako sposób na korekcję ustawienia kończyn i wspomaganie funkcji mięśniowych. Plastry dynamiczne nie wywołują negatywnych odczuć skórnych.

 

Jak stosować kinesiotaping?

Na temat stosowania kinesiology tapingu powstało wiele poradników i wskazówek. Przede wszystkim, przed użyciem plastra należy odpowiednio przygotować ciało poprzez dokładne umycie i osuszenie skóry. Nie należy natłuszczać skóry przed zastosowaniem plastra, warto jednak przeprowadzić wcześniejszą depilację. Kolejnym krokiem jest odmierzenie odpowiedniej długości plastra i przytwierdzenie go do skóry. Należy uważać, by nie dotknąć lepkiej części. Plastrowanie dynamiczne powinno być przeprowadzane przez fizjoterapeutę, który posiada odpowiednie doświadczenie w tej kwestii.

 

Kolory plastrów dynamicznych

Wiesz już, że kinesiotaping to metoda terapeutyczna wykorzystywana w fizjoterapii, medycynie sportowej czy ortopedii. Z pewnością zauważysz jednak, że plastry mają różne kolory. Warto wiedzieć, że nie mają one związku z właściwościami plastrów. Wielokolorowe taśmy wprowadzone zostały po to, by zachęcić do ich stosowania także dzieci.  Tak naprawdę nie ma jednak żadnego znaczenia, w jakim kolorze zachowany będzie plaster. Możliwość wyboru daje szansę pewnej personalizacji, którą docenią najmłodsi pacjenci.

 

Czy warto stosować kinesiotaping?

Metoda oklejania specjalnymi plastrami dynamicznymi ma wielu zwolenników. Główną zaletą tej terapii jest wspomaganie funkcji mięśni w sposób bezinwazyjny i w pełni bezpieczny. Plaster nie wywołuje negatywnych odczuć skórnych, tym samym umożliwia zmniejszenie opuchlizny i zniesienie bólu. Dzięki temu, że plastry są pokryte klejem medycznym, idealnie przylegają do powierzchni powłok skórnych i są w pełni komfortowe i wygodne. Warto stosować kinesiotaping w fizjoterapii, w leczeniu dolegliwości ze strony układu ruchu, jak również układu limfatycznego. Jest to metoda bezbolesna, bezinwazyjna i w pełni bezpieczna dla każdego, również dla dzieci czy dla seniorów, a jej stosowanie przynosi doskonałe efekty w większości przypadków.

Oceń artykuł:
Ocena:
Brak