Jak zacząć pracę jako fizjoterapeuta? Wszystko co musisz wiedzieć!

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Jak zacząć pracę jako fizjoterapeuta? Wszystko co musisz wiedzieć!

Fizjoterapeuta zawodem przyszłości? Wiele wskazuje na to, że może tak być. Specjalistów do fizjoterapii jest stale za mało, a zapotrzebowanie na ich usługi ciągle rośnie. Chcesz być fizjoterapeutą? Zobacz, jaką szkołę musisz skończyć i gdzie możesz szukać pracy.

Gdzie pracuje fizjoterapeuta?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że fizjoterapeuta funkcjonuje podobnie jak lekarz – ma prawo samodzielnie przyjmować pacjentów i tworzyć plan ich leczenia, oczywiście tylko w zakresie fizjoterapii. Oznacza to, że fizjoterapeuta może pracować w szpitalu, państwowej lub prywatnej przychodni, a może też mieć własny gabinet fizjoterapeutyczny. Podobnie jak lekarz, fizjoterapeuta ma dostęp do dokumentacji medycznej i jest zobowiązany do dochowania tajemnicy lekarskiej.

Nie jest też tajemnicą, że w Polsce mamy za mało fizjoterapeutów, można wręcz powiedzieć, że praca dla fizjoterapeuty niecierpliwie czeka na chętnych. Tak duże zapotrzebowanie na specjalistów ma dwa źródła. Jednym jest starzejące się społeczeństwo potrzebujące pomocy medycznej w coraz większym zakresie. Drugim – paradoksalnie – moda na uprawianie sportu. Chociaż w samym powiedzeniu, że sport to zdrowie jest dużo prawdy, to wiele dyscyplin jest bardzo kontuzjogennych, a to powoduje konieczność konsultacji z fizjoterapeutą.

 

Kto może zostać fizjoterapeutą?

Fizjoterapeuta to stosunkowo nowy zawód na rynku medycznym. Tak naprawdę dopiero od 2015 roku wprowadzono ustawę, na mocy której pracę fizjoterapeuty może podjąć wyłącznie osoba mająca wyższe wykształcenie kierunkowe. Wcześniej, ze względu na brak uregulowań prawnych, istniała duża dowolność w tym zakresie. Obecnie trzeba skończyć studia medyczne, by być fizjoterapeutą.

Niemniej ważne są warunki fizyczne przyszłego fizjoterapeuty. Ponieważ często będzie on miał do czynienia z osobami niepełnosprawnymi ruchowo, sam musi być osobą silną i wysportowaną. Ponadto trzeba mieć świadomość, że praca fizjoterapeuty to w dużej mierze praca fizyczna, często w niewygodnej pozycji. Osoba bez dobrej kondycji fizycznej zwyczajnie sobie nie poradzi.

Jakie wykształcenie musi mieć fizjoterapeuta?

Jak już zostało wspomniane wyżej, ustawa o zawodzie fizjoterapeuty nałożyła wymóg skończenia wyższych studiów medycznych I lub II stopnia (licencjackie lub magisterskie). Możliwe jest też zdobycie odpowiedniego wykształcenia na czteroletnich studiach podyplomowych. Właściwą uczelnią będzie Akademia Medyczna lub Uniwersytet Medyczny. W grę wchodzą zarówno uczelnie państwowe, jak i prywatne. Kierunek, który trzeba ukończyć, nazywa się: fizjoterapia.

Uczelnia jest dobrym miejscem do zdobycia wiedzy teoretycznej z zakresu anatomii i fizjologii, a także fizjoterapii, terapii manualnej, masażu itp. Wiedzę praktyczną zdobywa się podczas różnorakich praktyk zawodowych w szpitalach i przychodniach.

Fizjoterapia jest prężnie rozwijającą się dziedziną medycyny, dlatego absolwent fizjoterapii nie powinien spoczywać na laurach. Wiedza powinna być stale aktualizowana i uzupełniana.

Kompetencje miękkie niezbędne w pracy fizjoterapeuty

Wykształcenie teoretycznie i wiedza praktyczna są podstawą zawodu fizjoterapeuty, ale to nie wszystko. Fizjoterapeuta musi wykazać się także kompetencjami miękkimi przydatnymi w pracy z ludźmi. Trzeba bowiem pamiętać, że będzie miał on do czynienia z pacjentami ograniczonymi ruchowo, niekiedy mocno sfrustrowanymi, na skraju depresji. Fizjoterapeuta musi więc nie tylko wiedzieć, jak poprowadzić rehabilitację, ale też umieć dotrzeć do pacjenta na poziomie emocjonalnym, okazując mu wsparcie, empatię, zachowując cierpliwość i opanowanie, nawet gdy pacjent jest niemiły lub nerwowy. Niezbędna będzie też umiejętność motywacji do działania, a także brak dyskomfortu przy bardzo bliskim kontakcie fizycznym. Jednym słowem fizjoterapeuta to dusza-człowiek.

Ile zarabia fizjoterapeuta?

Jak w przypadku wszystkich zawodów, tak i zarobki fizjoterapeutów mogą się kształtować bardzo różnie. O ile w placówkach państwowych ceny są ujednolicone, to w prywatnych przychodniach oraz gabinetach wygląda to inaczej i tu na pewno stawki są większe.

Średnie wynagrodzenie fizjoterapeuty bez specjalizacji zatrudnionego w państwowej placówce to około 4000 zł brutto. Specjalizacja podnosi to wynagrodzenie to około 5500 zł brutto.

Oceń artykuł:
Ocena:
Brak