Nie bój się sportu
Wzmocnij swoje mięśnie regularnym wysiłkiem fizycznym. Z badań wynika, że ma on pozytywny wpływ na mineralizację (uwapnienie) kości. Nie musi to być skomplikowany i wymagający trening na siłowni. Ćwiczenia można robić w domu lub na świeżym powietrzu bez korzystania ze sprzętu. Warto zacząć na przykład od szybkiego marszu, jazdy na rowerze czy popularnego treningu nordic walking. Dzień jest coraz dłuższy, korzystaj więc z tego dobrodziejstwa.
Jeśli masz jednak problemy ze stawami, ćwicz pod kontrolą. Bieganie, skakanie, robienie przysiadów nie jest całkowicie zakazane, ale warto robić to np. z trenerem. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedzieć, jaką postawę przyjąć, aby zachować bezpieczeństwo. Przyda się to zwłaszcza tym, którzy mieli dłuższą przerwę od wysiłku. Każdą taką inicjatywę warto także skonsultować z lekarzem prowadzącym, aby mieć pewność, że aktywność nie pogorszy kondycji stawów. Można też wspomagać się preparatami na stawy również pod kontrolą specjalisty.
Zadbaj o swoją dietę
Dobrze przede wszystkim zadbać o produkty bogate w witaminę D oraz wapń. Witaminę D zawierają m.in. jaja, dorsz, łosoś, makrela. Wapń natomiast znajdziemy w mleku, jogurtach naturalnych, orzechach laskowych, migdałach czy natce pietruszki. Osoby, które nie mogą spożywać produktów mlecznych, zastąpią je np. tofu.
Powinny też włączyć do swojej diety więcej warzyw czy odpowiednich nasion. Zaliczamy do nich np.:
- nasiona słonecznika,
- sezam,
- jarmuż,
- kapustę włoską,
- szczypiorek.
Jeśli chcesz wprowadzić do swojej diety składniki dobre dla stawów, postaw na produkty o właściwościach przeciwzapalnych. Mogą to być kwasy omega-3 oraz witamina E, które znajdziemy w łatwo dostępnych produktach. Ten pierwszy zawiera m.in. olej lniany, orzechy włoskie, olej rzepakowy. Witamina E to również oleje roślinne, ale także pestki dyni, słonecznika lub migdały. Nie należy zapominać o cennej witaminie C (stymuluje syntezę kolagenu), czy o białku (jest budulcem chrząstki stawowej). Jest również wiele artykułów sugerujących pozytywny wpływ kolagenu na stawy. Znajdziemy go np. w żelatynie.
Witaminy na stawy i tabletki na wzmocnienie kości
Na rynku pojawia się wiele propozycji producentów, dlatego tak trudno zdecydować się na odpowiedni preparat. Najlepsze, co możesz zrobić dla siebie, to przebadać się i sprawdzić poziom poszczególnych witamin i minerałów w twoim organizmie. Być może będziesz musiał systematycznie wspierać swój organizm pomocą z zewnątrz. Na szczęście istnieją już preparaty z optymalnym składem, nawet jeśli masz różne niedobory. Suplementy diety na stawy i wspomnienie kości znajdziemy w każdej aptece, ale również online, np. tutaj: doppelherz.pl/produkty/stawy-i-kosci/. Są jednak takie kwestie, na które należy zwrócić szczególną uwagę.
Jednym z najczęściej występujących niedoborów w naszym kraju jest ten spowodowany niskim poziomem witaminy D. Warto wyjątkowo na to uważać, ponieważ witamina D pomaga np. we wchłanianiu wapnia i fosforu oraz bierze udział w mineralizacji kości i zębów. Eksperci twierdzą, że niemal każdy w naszym kraju powinien przyjmować tę witaminę ze względu na małe nasłonecznienie. Zaleca się robienie tego szczególnie w okresie od października do maja.
Jeśli chodzi o inne preparaty czy witaminy na wzmocnienie kości czy stawów, powinni najbardziej zainteresować się tym tematem osoby regularnie uprawiające sport oraz dotknięte różnymi schorzeniami, np. osteoporozą czy chorobą zwyrodnieniową stawów. Nie znaczy to jednak, że innych to nie dotyczy. Warto mimo wszystko skonsultować wszelkie wątpliwości z lekarzem jeszcze zanim zaczniemy suplementację na własną rękę.