Jak urządzić pokój seniora

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Jak urządzić pokój seniora

Pokój seniora

W przypadku osób starszych musimy sobie zdawać sprawę, że wraz z wiekiem ich możliwości fizyczne czy umysłowe ulegają pogorszeniu. Dlatego też tworzenie pokoju dla seniora wymagać będzie od nas odpowiedniego przygotowania. Nie może to być skomplikowane pomieszczenie. Warto wobec tego zastanowić się nad kilkoma istotnymi rzeczami.

Prostota przede wszystkim

 Osoby starsze z reguły nie należą do wymagających, dlatego też nie będą im potrzebne specjalne udogodnienia w pokoju. Mowa tutaj przede wszystkim o prostocie. W takim pomieszczeniu powinna panować schludność, porządek oraz dobra organizacja przestrzenna. Musimy pamiętać przecież, że często ich codziennym towarzyszem będą kule rehabilitacyjne, balkonik czy wózek inwalidzki. Dla komfortu przemieszczania się pokój powinien mieć jak najwięcej wolnego miejsca między istotnymi elementami. Ponadto musimy zadbać o bezpieczeństwo. Równa podłoga, bez żadnych progów czy dodatkowych tekstyliów przyczyni się do prawidłowej jazdy wózka czy balkoniku. Pamiętajmy przy tym, że najlepsze miejsce dla seniora to parter.

Dostosujmy pomieszczenie

 Oprócz rozmieszczenia poszczególnych elementów, niezwykle istotne dla nas będzie także dostosowanie konkretnych rzeczy do możliwości seniora. Istotne w tym wypadku będzie wybranie odpowiednich wysokości szafek, półek, stołu. Wielu seniorów mimo wszystko ceni sobie samodzielność, dlatego też posiada w swych pokojach małe kuchenki czy lodówki. W takim wypadku lodówka powinna być umieszczona na takiej wysokości, aby nie było konieczne ciągłe schylanie się po potrzebne produkty. To samo tyczy się produktów żywnościowych, garnków, naczyń w szafkach. Najlepiej jeśli będą na wysokości wzroku.

Łóżka rehabilitacyjne

Sporym powodzeniem obecnie cieszą się różnego typu łóżka rehabilitacyjne. Choć są one przede wszystkim polecane osobom po wypadkach, operacjach czy też przewlekle chorym, to równie dobrze sprawdzą się w przypadku starszych osób. W takich egzemplarzach ceniona jest możliwość dopasowania poszczególnych stref, elementów do indywidualnych preferencji. Mowa tutaj między innymi o górnym oraz dolnym odcinku nóg, przestrzeni na głowę i tułów. Jednocześnie zabezpieczona powinna zostać dolna część kręgosłupa. Warto zwracać uwagę na sposobność regulacji wysokości czy kąta zagłówka. Często łóżka połączone są ze specjalnymi materacami, które chronią przed odleżynami, problemami ze snem, bólami mięśni i stawów. Przy tym elemencie przyda się z pewnością szafka nocna z miejscem na książki, okulary i lampkę.

Wózki inwalidzkie

Niestety często w związku z kontuzjami, postępującymi chorobami wiele osób zmuszonych jest do korzystania z wózka inwalidzkiego. W przypadku seniorów równie dobrze sprawdzą się zarówno proste jak i bardziej zaawansowane modele. Jeśli mieszkanie, pokój znajduje się na parterze lub w bloku z windą, to warto nawet pomyśleć o wózku z napędem elektrycznym, który będzie służył wyprawom choćby do sklepu.

Rozrywka

Nie można oczywiście zapominać o rozrywce dla seniora. Jeśli ma mieszkać osobno czy nawet z nami w domu, to jednak przyda mu się odpowiedni telewizor. Obecnie bez trudu między 1000 a 2000 złotych zakupimy duży model LCD, który będzie najlepszym rozwiązaniem dla starszej osoby. Warto przy okazji sprawdzić takie egzemplarze, których technologia ekranu nie powoduje zmęczenia oczu czy też pogorszenia się samego wzroku. Jeśli senior jest bardziej na czasie, to przyda mu się także komputer stacjonarny lub laptop. Również w atrakcyjnej cenie bez trudu zakupimy proste modele do przeglądania stron WWW czy też komunikacji przez Skype.

O czym jeszcze warto pamiętać?

W przypadku osób, którym potrzebna jest rehabilitacja, z pewnością przydadzą się liczne produkty do ćwiczeń. Takie akcesoria rehabilitacyjne z pewnością pozwolą utrzymać dobrą formę czy też pomogą powrócić do zdrowia seniorowi. Do pokoju warto wprowadzić wiele rodzinnych pamiątek, jak choćby zdjęć czy obrazów ściennych z wizerunkami członków rodzinnych. Czasem dobrze jest też wykorzystać dawne rzeczy należące do rodziców czy dziadków. Będzie to miało dla nich sporą wartość sentymentalną.

 

Artykuł powstał dzięki platformie www.buyblo.com – serwisie łączącym społeczność blogerów, influencerów z czytelnikami, którzy poszukują inspiracji przy robieniu zakupów w sklepach internetowych.

Oceń artykuł:
Ocena:
Brak