Jak stosować retinol na skórę trądzikową?

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Jak stosować retinol na skórę trądzikową?

Retinol czyli najbardziej aktywna pochodna witaminy A jest badany od lat 80-tych XX wieku. Jego wpływ na redukcję produkcji sebum, zmian zapalnych czy przebarwień jest znany od lat. Można sięgać po różnorodne produkty kosmetyczne z retinolem. Pytanie zasadnicze brzmi: jak stosować retinol na skórę trądzikową?

Jak działa retinol na skórę, czyli dlaczego jest to substancja polecana przy trądziku? 

Retinol jest substancją, która pozwala zredukować i usunąć nagromadzoną masę w gruczołach łojowych. Redukuje stan zapalny. W związku z tym nadmiar sebum zostaje zikwidowane, a wykwity skórne pojawiają się coraz rzadziej. Dochodzi do złuszczenia martwego naskórka, który blokuje gruczoły łojowe i nie pozwala odprowadzić nadmiaru sebum. Mimo tych niewątpliwie korzystnych właściwości, retinol ma również inne działanie, a mianowicie skutkiem ubocznym jego stosowania jest przesuszenie skóry. W wyniku dużego stężenia retinolu mogą pojawić się też podrażnienia. Dlatego trzeba stosować retinol w odpowiedni sposób w połączeniu z kosmetykami łagodzącymi.         

Jak stosować retinol na trądzik? Pamiętaj o adaptacji krok po kroku 

Wiele osób zmagających się ze skórą trądzikową wieku dorosłego zastanawia się, jak stosować retinol. Otóż kluczem do sukcesu jest odpowiednia adaptacja skóry do tego składnika. Trzeba rozpocząć od najmniejszego stężenia retinolu i stopniowo go zwiększać, gdy skóra przyzwyczai się już do danego stężenia. Przede wszystkim serum z retinolem czy ampułek nie należy stosować na dzień. Zawsze stosuje się go na noc, a w ciągu dnia aplikuje się na twarz sporą warstwę kremu ochronnego UVA/UVB SPF50. Dzięki temu niedoskonałości mogą być niwelowane, a jednocześnie skóra chroniona jest przed szkodliwym promieniowaniem, które działa na naszą skórę przez cały rok. Promieniowanie UVB jest najaktywniejsze latem i wtedy należy unikać ekspozycji na słońce w godz. od 11 do 15. Z kolei jesienią, zimą i wiosną oraz rzecz jasna także latem aktywne jest promieniowanie UVA, które ma zdolność do przenikania przez skórę i jego działanie niesie ze sobą ryzyko powstania czerniaka. Dlatego ochrona przeciwsłoneczna przy stosowaniu kosmetyków rozjaśniających skórę i eliminujących zmiany trądzikowe jest absolutnie niezbędna.

Na początku kuracji przeciwtrądzikowej należy zastosować najmniejsze stężenie retinolu, czyli 0,2% lub 0,3%. Po 6 tygodniach stosowania co 3 lub co 4 dzień, gdy skóra już przyzwyczai się do kosmetyku można wybrać  większe stężenie retinolu, a mianowicie 0,5%. W tym przypadku znowu testuje się to stężenie przez kilka tygodni obserwując reakcję skóry. Oczywiście warto przy tym stosować kremy nawilżające i łagodzące. Bardzo dobrze sprawdzają się kremy z ceramidami. Można je aplikować na skórę po upływie 20-30 minut od nałożenia serum z retinolem. Warto podkreślić, że retinol w formie ampułek będzie miał silniejsze działanie od retinolu w formie plastikowej tubki czy kremu. Warto podkreślić, że szklane ampułki nie reagują z substancją, a dodatkowo otwiera się je dopiero w momencie użycia. W związku z tym są izolowane od czynników zewnętrznych, w tym zanieczyszczeń czy też bakterii. W takich kosmetykach stosuje się mniej substancji konserwujących. Retinol na trądzik można teoretycznie stosować latem, ale w tym przypadku należy stosować niewielkie stężenie i zawsze należy pamiętać o nakładaniu kremu ochronnego i to co kilka godzin.                

Oceń artykuł:
Ocena:
Brak