Inseminacja - zanim zdecydujesz się na in vitro

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Inseminacja - zanim zdecydujesz się na in vitro

Inseminacja to najprostsza, bezbolesna i najmniej obciążająca metoda wspomaganego rozrodu. Polega na bezpośrednim podaniu do jamy macicy nasienia, przygotowanego wcześniej w laboratorium andrologicznym. Procedurę zazwyczaj zaleca się w przypadku niskiej jakości nasienia lub problemów z owulacją czy śluzem szyjkowym u partnerki. Zabieg inseminacji domacicznej może przywrócić niepłodnym parom nadzieję na zostanie rodzicem.

Czym jest inseminacja domaciczna?

Inseminacja jest jedną z technik wspomaganego rozrodu. Polega na wprowadzeniu do macicy kobiety próbki nasienia, pochodzącego od partnera lub od dawcy. Próbka nasienia przed wstrzyknięciem jest poddawana obróbce w laboratorium, a jajnik, jeśli jest taka potrzeba, jest stymulowany lekami w celu kontroli wzrostu i dojrzewania jajeczek. Umieszczenie próbki nasienia w macicy kobiety zmniejsza dystans, jaki plemniki muszą pokonać, aby dotrzeć do komórki jajowej. Dzięki temu ta procedura stwarza większe szanse na zajście w ciążę niż stosunek seksualny.

 

Jak przebiega zabieg inseminacji?

Zabieg Intrauterine Insemination (IUI) jest szybki i bezbolesny. Poprzedza go kilka rutynowych badań. Pacjentka musi przejść badanie ginekologiczne, cytologię, posiew z szyjki macicy, oraz badanie oceniające drożność jajowodów. W trakcie monitoringu cyklu lekarz może zdecydować o konieczności przepisania leków pobudzających jajniki do produkcji pęcherzyków jajnikowych. Dzięki stymulacji jajników można zwiększyć szansę powodzenia zabiegu. Kobieta naturalnie produkuje tylko jedno jajeczko na cykl menstruacyjny, podczas gdy stymulacja zapewnia rozwój dwóch lub trzech prawidłowo rozwiniętych pęcherzyków jajnikowych.

 W dniu inseminacji próbka nasienia zostaje przygotowywana w laboratorium, aby zoptymalizować jej jakość. Sama procedura polega na wprowadzeniu do macicy cienkiego cewnika o średnicy 1 mm, przez który lekarz wstrzykuje płyn zawierający plemniki. Bezpośrednio po zabiegu pacjentka może odpocząć kilka minut, następnie będzie mogła iść do domu. Przez kilka kolejnych dni warto unikać nadmiernego wysiłku oraz dużo odpoczywać, nie jest natomiast przeciwwskazane współżycie.

Jakie są wskazania do inseminacji?

 Niepłodność jest definiowana jako niemożność zajścia w ciążę po roku regularnego uprawiania seksu (2-4 razy w tygodniu) bez zabezpieczenia. Po tym czasie, przy braku ciąży, warto zgłosić się do lekarza i przeprowadzić diagnostykę, aby wskazać przyczynę problemu i dobrać odpowiednie leczenie. Inseminacja domaciczna jest jedną z możliwych dróg leczenie. Zabieg jest najczęściej zalecany, gdy:

  • kobieta cierpi na zaburzenia owulacji lub w jej śluzie występują przeciwciała przeciwplemnikowe,
  • u pacjentki została zdiagnozowana endometrioza niewielkiego stopnia lub występują zmiany anatomiczne w wejściu do macicy,
  • u pacjenta występują łagodne lub umiarkowane nieprawidłowości w jakości spermy (zbyt mała ilość i ruchliwość plemników lub brak upłynnienia nasienia),
  • pacjent cierpi zaburzeniami ejakulacji, np. ejakulację wsteczną,
  • pary nie chcą skorzystać z metody in vitro,
  • para doświadcza niepłodności idiopatycznej.

 W niektórych przypadkach nie będzie możliwe skorzystanie z nasienia partnera. Jeśli mężczyzna jest nosicielem choroby genetycznej, lekarz zaleci inseminację z nasieniem od dawcy. W przypadku niskiej jakości spermy lub jej braku, wykorzystanie materiału od dawcy może być jedyną szansą, aby umożliwić zajście w ciążę.

Oceń artykuł:
Ocena:
5/5 (1)