Gdy wszyscy pozostajemy w domach

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Gdy wszyscy pozostajemy w domach

Jednym z problemów zaistniałej sytuacji epidemiologicznej, będącym jednocześnie efektem ubocznym akcji #zostańwdomu, jest zmniejszona aktywność fizyczna. W obecnych okolicznościach wielu osobom jest trudno – zarówno na podłożu zawodowym, jak i osobistym – co demotywuje do podejmowania aktywności. Podtrzymanie nawyku codziennego ruchu jest teraz niełatwe, ale jego zaniechanie może być szczególnie niekorzystne.
Czy jako profesjonalista możesz coś zrobić? Tak! Korzystając z narzędzi on-line lub choćby rozmowy telefonicznej – zadbaj o świadomość ruchu u swoich pacjentów. Bo kiedy naprawdę rozumiemy, dlaczego mamy stosować się do zaleceń, łatwiej jest zmotywować się do działania. Dlatego zadbaj o takie metody dotarcia, które pomogą Twoim pacjentom przekształcić ćwiczenie w nawyk.

 

Domowe kontuzje – teraz jeszcze częstsze

Wydawać by się mogło, że przebywając w ograniczonej przestrzeni w domu, nie jesteśmy narażeni na różnego rodzaju niebezpieczeństwa związane z kontuzją. Jednak spójrzmy prawdzie w oczy – urazy zdarzają się nawet przy najprostszych czynnościach. Można potknąć się o dywan, kopnąć w stół, czy poślizgnąć się pod prysznicem.

domowe kontuzje

Zdarza się też, że przez dłuższy czas w jakimś miejscu ciała gromadzi się napięcie – obecna sytuacja temu wyjątkowo sprzyja. Wtedy w ciele powstaje nierównowaga i nawet stosunkowo niegroźne „złe postawienie stopy” może przyczynić się do powstania kontuzji.

Zaraz po urazie występuje ból, a miejsce, które go doznało robi się zaczerwienione, gorące, zaczyna puchnąć i osłabiają się jego funkcje ruchowe. Jest to pierwsza z faz gojenia się tkanek – faza zapalna.

Jeśli chcesz wiedzieć, co dokładnie dzieje się w ciele podczas tej, a także następnych faz, zapisz się do Programu Edukacyjnego Fizjoexpert FUTURO™ i zdobądź katalog produktowy FUTURO™ wzbogacony o ekspercką wiedzę fizjoterapeutyczną.

Program edukacyjny dla fizjoterapeutów

W okresie stanu zapalnego najlepiej postępować zgodnie z protokołem POLICE:

P – ochrona uszkodzonego miejsca (względne lub całkowite unieruchomienie, zbliżenie uszkodzonych włókien). Zabezpieczając uszkodzone miejsce odpowiednią opaską lub stabilizatorem c wspomagamy procesy biologiczne, redukujemy wygórowane napięcie mięśniowo-powięziowe oraz zmniejszamy obawę pacjenta przed ruchem;
OL – optymalne obciążanie (zastąpienie biernego odpoczynku zrównoważonym programem rehabilitacji, mobilizującym gojenie się tkanek i przyspieszającym powrót do zdrowia);
I – chłodzenie: rekomendujemy stosowanie tego bodźca, jako elementu procedury przeciwobrzękowej (drenażu żylno-limfatycznego) oraz działania przeciwbólowego (krótkotrwałe – od 5 do 15 minut co 2 godziny, w zależności od ilości tkanki mięśniowej w miejscu uszkodzenia);
C – delikatna kompresja i „otulenie” miejsca urazu (zapobieganie przewlekłemu utrzymywaniu się obrzęku – należy stosować z rozwagą dopóki nie zakończy się faza krwawienia wewnętrznego, które, przy większych uszkodzeniach, może trwać nawet 24 godziny);
E – elewacja (grawitacyjne wsparcie dla układu krążenia żylno-limfatycznego).

Postępowanie po urazie

Więcej informacji o Optimal Loading oraz przyspieszaniu powrotu do zdrowia podczas kontuzji możesz znaleźć w katalogu produktowym FUTURO™, do którego dostęp uzyskasz po zarejestrowaniu się do Programu Edukacyjnego Fizjoexpert FUTURO™.

 

Co możesz poradzić pacjentowi, który doznał urazu?

Uświadom pacjentowi, że właściwe zabezpieczenie oraz regularne obciążanie gojącej się tkanki są istotnymi warunkami powrotu do zdrowia:

  • Przede wszystkim powinien zapewnić szczególne bezpieczeństwo uszkodzonym tkankom. Tu przydatne będą opaski i stabilizatory np. marki FUTUROTM, które może zakupić w aptece lub przez internet.
  • Warto, aby najpierw zaktywizował sąsiadujące stawy, jednocześnie unieruchamiając miejsce objęte urazem (zaczynając od stawów położonych proksymalnie).
  • Ćwiczenia powinny obejmować ruchy zamykające przestrzeń uszkodzenia (zbliżając rozerwane włókna), a jednocześnie otwierające i wydłużające włókna antagonistyczne lub te po przeciwnej stronie ciała.
  • Zwróć uwagę pacjenta na liczbę powtórzeń danego ruchu. Dla ćwiczeń mobilizujących tkanki to przeważnie pomiędzy 8 a 15 powtórzeń. Jeśli uczysz się nowych ruchów, to ilość powtórzeń w jednej serii zamyka się pomiędzy 3–5 ruchów w odpowiednio dobranej progresji. Ilość powtórzeń i serii dobiera się w zależności od efektu, jaki mają dać ćwiczenia oraz stanu fizycznego ćwiczącego
  • Poproś pacjenta, aby zadbał o jakość ruchu – każdego, nawet najmniejszego. Upewnij się, że dobrze zrozumiał ćwiczenie. Umiejętność skupienia uwagi na jakości jest jednym z najbardziej kluczowych elementów skuteczności dowolnej terapii, treningu czy praktyki.
trening w domu

Oto jedno z przykładowych ćwiczeń stosowanych przy zwichniętej kostce, które możesz polecić pacjentowi do samodzielnego wykonania w domu (mimo, że każdy staw działa inaczej, wzór postępowania pozostaje ten sam i można go przełożyć na inne części ciała / kończyny):

  1. Stań ze skrzyżowanymi nogami, tak aby czuć się stabilnie - uszkodzona noga jest z przodu, a jej stopa delikatnie skręcona w kierunku małego palca.
  2. Podnieś rękę przeciwną do nogi ustawionej z przodu.
  3. Będąc w stabilnej pozycji, sięgnij dłonią od zewnątrz do pięty nogi niekontuzjowanej.
  4. Stabilnie podnieś się do góry.
  5. Powtórz skłon 10 razy.
  6. Ćwiczenie wykonuj powoli, starając się uelastyczniać swoje ciało w stabilności  przez cały czas trwania treningu.

 

Więcej informacji o dobraniu opaski odpowiedniej do danej kontuzji wraz z zestawem ćwiczeń dla każdej z kończyn oraz wiele dodatkowych, wartościowych informacji znajdziesz w katalogu produktowym FUTURO™. Katalog otrzymasz w pakiecie startowym po zarejestrowaniu się do Programu Edukacyjnego Fizjoexpert FUTURO™. Aby otrzymać dostęp do materiałów edukacyjnych, wystarczy dołączyć do grona specjalistów poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego na stronie www.fizjoexpertfuturo.pl.

opaski Futuro

 

Zapisz się do programu – zapewnij więcej zdrowia sobie i swoim pacjentom.

Program Edukacyjny Fizjoexpert FUTURO™

Celem Programu Edukacyjnego Fizjoexpert FUTURO™ jest dzielenie się najnowszą wiedzą o utrzymywaniu lub przywracaniu maksymalnej sprawności ruchowej oraz wsparcie dotyczące właściwego doboru opaski lub stabilizatora marki FUTURO™.

Oceń artykuł:
Ocena:
5/5 (1)