Fizjoterapia uroginekologiczna - kiedy warto z niej skorzystać?

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Fizjoterapia uroginekologiczna - kiedy warto z niej skorzystać?

 

Fizjoterapia uroginekologiczna to termin, z którym spotyka się coraz więcej kobiet. Panie chcą być coraz bardziej świadomego swego ciała, nie chcą zmagać się z przykrymi dolegliwościami, dlatego oprócz regularnych wizyt u ginekologa, umawiają się również do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Dla kogo skierowana jest oferta tego specjalisty? Na czym dokładnie polega fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna – co to znaczy?

Termin fizjoterapii uroginekologicznej w Polsce pojawił się stosunkowo niedawno. Do tej pory panie, które miały problemy z nietrzymaniem moczu, bolesnym współżyciem czy dolegliwościami po porodzie mogły jedynie korzystać z pomocy lekarza. Dziś opcji jest więcej, powstaje coraz więcej gabinetów fizjoterapeutycznych, które zajmują się leczeniem, a także profilaktyką problemów związanych z dolegliwościami kobiecym. Zadaniem fizjoterapii uroginekologicznej jest przywrócenie równowagi w sferze mięśniowo-powięzowej, a tym samym zadbanie o prawidłową pracę narządów w obrębie miednicy mniejszej.

Jakie problemy wymagają pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego mogą umówić się panie w każdym wieku, zarówno młode dziewczyny, wchodzące w dorosłość, jak i panie po okresie przekwitania. Najczęściej zgłaszane problemy to:

  • nietrzymanie moczu po porodzie,

  • nieprawidłowości narządów miednicy mniejszej, 
  • wysiłkowe nietrzymanie moczu,

  • bolesne miesiączki,

  • endometrioza,

  • nawracające zapalenia dróg moczowych,

  • ból podczas współżycia,

  • obniżenie narządu rodnego,
  • brak satysfakcji seksualnej,

  • dolegliwości bólowe przedsionka pochwy.

  • rozejście mięśni prostych brzucha,

  • rozejście spojenia łonowego,
  • dolegliwości po nacięciu krocza,
  • ból kości ogonowej,

  • stany po cesarskim cięciu oraz innych operacjach ginekologicznych,

  • problemy w obrębie odbytnicy, m.in. obniżenie czy nietrzymanie stolca, gazów,

  • przygotowanie do zabiegów uroginekologicznych.

Kiedy warto umówić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Warto pamiętać, że to fizjoterapeuty warto umówić się nie tylko, gdy wystąpię problemy, ale również profilaktycznie, aby zredukować ryzyko pojawienia się dolegliwości kobiecych. Na konsultacji omawiane są zalecenia dotyczące prawidłowych nawyków i zdrowego stylu życia, które zapobiegają zmianom w obrębie macicy. Wizyta jest zalecana kobietom w ciąży lub tym, które planują zajść w ciążę i chcą się do tego stanu dobrze przygotować. To doskonalą okazja do nauki ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna macicy, które odgrywają bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Ćwiczenia, które początkowo wykonywane są pod okiem specjalisty, a potem samodzielnie w domu, pozwalają ograniczyć lub wyeliminować częste u ciężarnych dolegliwości związane z bólem kręgosłupa, miednicy czy spojenia. Konsultacja ze specjalistą zalecana jest także w okresie połogu, do oceny kondycji mięśni dna miednicy, brzucha, a także stanu blizny.

Przeciwwskazania do fizjoterapii uroginekologicznej

Fizjoterapia jest skuteczna, pomaga wielu pacjentom wrócić do zdrowia, ale nie w każdym przypadku jest wskazana. Główne przeciwwskazania to:

  • hemoroidy,

  • nadciśnienie u kobiet w III trymestrze ciąży,

  • obrzęk całego ciała,

  • skaza krwiotoczna,

  • nagły spadek masy ciała,

W przypadku trudnej ciąży, z powikłaniami rozpoczęcie fizjoterapii wymaga zgody lekarza prowadzącego

Fizjoterapeuta uroginekologiczny - jak wygląda wizyta?

Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego jest nieco podobna do wizyty u ginekologa. Spotkanie trwa około godziny, najczęściej kończy się postawieniem diagnozy i określeniem dalszego postępowania. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie wywiadu, który dotyczy m.in. stylu życia, zgłaszanego problemu, okoliczności, w których problem się nasila. Ważne, aby odpowiadać szczerze, ponieważ bez tego nie można postawić właściwej diagnozy. Kolejnym etapem wizyty jest ocena postawy ciała, a także przeprowadzenie badań funkcjonalnych układu ruchu oraz ocena toru oddechowego. Następnie fizjoterapeuta bada palpacyjnie wewnętrzne tkanki, ocenia mięśnie brzucha, sprawdza, czy nie ma rozstępu, bada kondycję mięśni dna miednicy. Jeżeli pacjentka wyraża zgodę i jest taka potrzeba, przeprowadzane jest badanie przezpochwowe, pozwalające uzyskać mnóstwo cennych informacji dotyczących kobiecego zdrowia. W trakcie badań oceniane są miejsca bolesne, o zmienionym napięciu, które mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości. W niektórych wypadkach konieczne jest wykonanie usg oraz innych niezbędnych badań, które pozwalają m.in. określić napięcie mięśni dna miednicy oraz stan narządów rodnych. Wizyta kończy się przekazaniem zaleceń do stosowania w codziennym życiu oraz wskazaniem ćwiczeń, które należy wykonywać w domu.

Fizjoterapia uroginekologiczna – gdzie umówić się na wizytę?

Spotkanie z fizjoterapeutą uroginekologicznym jest dla wielu pań krepujące, dlatego warto poszukać specjalisty z odpowiednim podejściem, który z delikatnością podchodzi do problemu, dokładnie tłumaczy potrzebę wykonania poszczególnych badań. Fizjoterapia uroginekologiczna w Warszawie to gwarancja skutecznej terapii, m.in. zmniejszenie dolegliwości nietrzymania moczu, wzmocnienie mięśni dna miednicy, zredukowanie dolegliwości bólowych itp. Warto szukać miejsc, gdzie można nie tylko mogą zadbać o strefy intymne, ale również skorzystać z innych zabiegów i form fizjoterapii. Drenaż limfatyczny w Warszawie to doskonały zabieg, który poprawia krążenie limfatyczne i redukuje istniejące obrzęki. Jest szczególnie polecany po zabiegach chirurgicznych, kiedy Pacjenci są czasowo ograniczeni ruchowo. 

Fizjoterapia uroginekologicznego to doskonałe wsparcie do leczenia farmakologicznego. Dzięki wizytom u specjalisty możliwe jest utrwalenie prawidłowych nawyków i wzorców ruchowych, a także nauka świadomości własnego ciała. Warto umówić się na spotkanie i sprawdzić kondycję miednicy mniejszej i okolicznych narządów.

 

Oceń artykuł:
Ocena:
Brak