Elektroniczna Dokumentacja Medyczna i skuteczna komunikacja z pacjentami.

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Elektroniczna Dokumentacja Medyczna i skuteczna komunikacja z pacjentami.

Elektroniczna Dokumentacja Medyczna i skuteczna komunikacja z pacjentami. Jak to połączyć?

W ciągu ostatniego tygodnia wysłano ponad 12 tys. SMS, zrealizowano około 15 tys. wizyt specjalistycznych, przy czym 30% pochodzi z rejestracji online. Ilość wizyt, które nie odbyły się z powodu niestawienia się pacjenta uległy znacznej redukcji. Obserwujemy świetne wyniki pracy naszych Klientów wykorzystujących tylko jeden program - Medfile®. Jak to możliwe?


Jeden program, który optymalizuje procesy w placówce fizjoterapeutycznej

Podstawą każdego sukcesu w biznesie jest odpowiednio przygotowana i wdrożona strategia komunikacji. Zarówno tej komunikacji skierowanej do pacjenta, jak i tych struktur wewnątrz placówki czy gabinetu. Branża medyczna nie różni się pod tym względem od pozostałych sektorów na rynku. Być może wymaga nieco większej dawki empatii z uwagi na delikatność tematów związanych ze zdrowiem. Świadomość wysokiej rangi i roli, jaką spełnia komunikacja pomaga w prawidłowym utrzymaniu relacji pomiędzy placówką medyczną/fizjoterapeutyczną a pacjentem. Rozwój nowoczesnych technologii idzie z pomocą również w sektorze medycznym i dostarcza rozwiązań, które pomagają zapanować nad regularnością komunikacji, w tym jej automatyzacją. Zacznijmy jednak od początku. Jakie są trzy kroki do skutecznej komunikacji w branży medycznej i skąd pomysł na taki artykuł?

Otóż opublikowany na początku 2019 roku raport Komunikacja marki - oczekiwania konsumenta przeprowadzony przez agencję badawczą BioStat®, której Medfile® jest częścią dokonał weryfikacji potrzeb polskiego konsumenta względem firm świadczących konkretne usługi. Badano między innymi oczekiwania względem kontaktu, preferowane kanały obsługi, czynniki wpływające na satysfakcję z rozmowy z konsultantem. W badaniu wzięło udział 1000 pełnoletnich mieszkańców polskich miejscowości. Poniżej prezentujemy wyniki z odniesieniem do ochrony zdrowia.


Dostępność do informacji to podstawa

Pierwszy krok do skutecznej komunikacji to informowanie pacjentów. Ważne jest, aby dostęp do wyników badań czy kartoteki medycznej zawsze był w zasięgu ręki. Poinformowany pacjent, to zadowolony pacjent. Automatyzacja komunikacji jest obecnie bardzo prosta do zaimplementowania. Zdecydowanie pomaga w tym Medfile® - program do elektronicznej dokumentacji medycznej, dzięki któremu:

- pozwolimy pacjentom na rejestrację online i od razu poinformujemy ich za pomocą e-mail oraz SMS o zaplanowanej wizycie,

- przypomnimy pacjentom o nadchodzące konsultacji 1, 2 lub 3 dni przed planowanym terminem,

- wyślemy do pacjenta ankietę zdrowotną czy formularz, a jej wyniki od razu dołączą się do jego kartoteki,

- wgląd do harmonogramu pracy lekarzy mają uprawnieni pracownicy, dzięki czemu błyskawicznie można zweryfikować terminy i inne ustalenia związane z wizytą,

- wydruki czy pliki pdf zaleceń czy innych dokumentów dla pacjenta możliwe są bezpośrednio z jego karty wizyty.  

W taki sposób zyskujemy cenny czas na realizowanie konsultacji, zamiast na zajmowanie się żmudną dokumentacją.

Drugi krok to informowanie pracowników. Krok ten związany jest z płynnym przepływem informacji pomiędzy zatrudnionymi pracownikami oraz wykorzystywanymi systemami do zarządzania placówką. Tutaj znów z pomocą przychodzi Medfile®, gdzie z łatwością można nadać określone role i uprawnienia pracownikom zaangażowanym w dany proces. Takie rozwiązanie to odpowiedź na potrzeby współczesnego pacjenta, który w jednym okienku chce zostać obsłużony profesjonalnie, szybko i przede wszystkim kompleksowo. To również budowanie prestiżu i autorytetu gabinetu, który w ten sposób pokazuje, że jakość obsługi jest dla niego priorytetowa.

Trzeci krok to informowanie wielokanałowe. Jest to połączenie pierwszego i drugiego kroku. Polega na spójnej komunikacji we wszystkich platformach biorących udział w kontakcie z pacjentami. Ujednolicone komunikaty wprowadzają porządek informacyjny, każdy z zainteresowanych wie, co się w danym momencie dzieje, nie ma sytuacji niedoprecyzowanych i zaskakujących. Jeden klarowny obraz placówki, który w długotrwałej strategii zwiększa wiarygodność i pozwala na większe zaangażowanie pacjentów. 

 

Digitalizacja jako efekt dobrej komunikacji fizjoterapeuty z pacjentem

Przebieg relacji placówka fizjoterapeutyczna – pacjent, jej charakter i jakość warunkowane są poza kompetencjami fizjoterapeuty, wieloma czynnikami administracyjnymi, politycznymi, finansowymi czy kulturowymi. Nie można pominąć przeobrażeń zachodzących w tej branży zainicjowanych poprzez postęp technologiczny, z czym wiąże się cyfryzacja i automatyzacja wielu procesów. Odpowiednie wykorzystanie narzędzi informatycznych i wykorzystanie ich celem poprawy jakości komunikacji i optymalizacji własnej pracy przyświeca elektronicznej dokumentacji medycznej Medfile®. Nie należy bać się rozwiązań digital, należy czerpać z nich pozytywne doświadczenia rozwijające placówkę fizjoterapeutyczną.    

 

Załóż konto testowe w Medfile na 14 dni i umów się na prezentację Skype.

Oceń artykuł:
Ocena:
Brak