Dieta na chorą wątrobę - co jeść, a czego unikać?

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Dieta na chorą wątrobę - co jeść, a czego unikać?

Chorując, przyjmujemy różnorodne leki i słuchamy zaleceń i rekomendacji naszego lekarza. Organizm jest osłabiony przyjmowanymi tabletkami, a my sami sfrustrowani brakiem sił i chęcią szybkiego powrotu do zdrowia. Choroby narządu wątroby dotykają coraz więcej osób. Oprócz doboru odpowiednich leków przy chorobach wątroby kluczowe jest utrzymanie odpowiedniej, zbilansowanej diety. Co jeść, a czego unikać?

Zasady diety wątrobowej

Odpowiednio dobrana dieta podczas choroby narządu wątroby powinna składać z się 4-5 posiłków w ciągu doby. Odstępy pomiędzy posiłkami powinny być do siebie zbliżone. Kaloryczność dobowa dobierana jest indywidualnie. Jeśli osoba ma nadwagę lub otyłość należy ją zniwelować, wówczas kaloryczność jest niższa niż dla osoby z prawidłową masą ciała. Produkty z których przyrządzane są posiłki powinny być najwyższej jakości, zawsze świeże i starannie wyselekcjonowane. Przede wszystkim osoby z chorą wątrobą powinny unikać spożywania toksyn, które pogłębiają chorobę. Warzywa i owoce z przydrożnych sadów zawierają ogromne stężenia metali ciężkich, ołowiu, które obciążają chory narząd. Spożywane produkty powinny być w jak najprostszej postaci. Nie należy spożywać produktów wysoko przetworzonych, z dużą ilością kwasów tłuszczowych trans czy konserwantów.  Dieta dla osób z uszkodzoną wątrobą jest wymagająca, a jej przygotowanie czasochłonne. Przynosi jednak zamierzone efekty. 

Produkty dozwolone na diecie dobrej dla wątroby

Generalnie produkty lekkostrawne i chude są wskazane dla osób chorujących przewlekłe na wątrobę. Z mięs polecany jest drób, królik, chude ryby i nabiał. Dozwolone jest także spożycie zmniejszonej ilości jajek i chudej wędliny. Głównym źródłem tłuszczu dla orgaznimu stać się powinien olej roślinny, orzechy i nasiona. 

Spożycie węglowodanów zależy od indywidualnego przypadku choroby. Jeśli mamy do czynienia ze stłuszczeniem wątroby, wówczas rekomenduje się spożycie produktów pełnoziarnistych oraz warzyw i owoców w zwiększonych porcjach. Jeśli natomiast cierpimy na zapalenie wątroby wybierać należy drobne kaszę , jasne pieczywo. Warzywa i owoce powinno spożywać się rozdrobnione lub przetarte, aby ułatwić pracę naszemu choremu organowi. 

Produkty, których powinno się unikać w diecie wątrobowej 

Istnieje lista produktów, których spożywanie uniemożliwia wątrobie powrót do sprawności i pełni zdrowia. Przede wszystkim jest nim alkohol. Spożycie nawet najmniejszej ilości może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.

 Niewskazane jest także spożywanie kawy, mocnej herbatyostrych przypraw

Wszelkie tłuste produkty takie jak: śmietanasery pleśniowe, mascarpone, tłuste mięsa. Dania smażone i z zasmażkami kategorycznie muszą zostać wyeliminowane. 

Spożycie słodyczy i słodzonych napoi powinno być także na znikomym poziomie.  

Uzupełnienie diety wątrobowej

Dieta osób cierpiących przewlekłe na chorobę wątroby jest rygorystyczna i wymaga wyeliminowania lub ograniczenia do minimum wielu składników. Często zdarza się, że naszemu organizmu nie jest dostarczana odpowiednia ilość białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i innych składników mineralnych. Zaleca się wówczas przyjmowanie odżywek doustnych https://zywieniemaznaczenie.pl/zywienie-kliniczne/zywienie-doustne/. To idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na choroby wątrobowe. Ich stosowanie zapewnia odpowiednią ilość przyjmowanych wartości odżywczych przy jednoczesnym zachowaniu zasad diety wątrobowej.

Systematyczność i regularność pozwoli wprowadzić nawyki, dzięki którym szybciej powrócimy do pełnej formy i dobrego zdrowia. 

Oceń artykuł:
Ocena:
Brak