Dawkowanie kreatyny a treningi wytrzymałościowe – co warto wiedzieć?

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Dawkowanie kreatyny a treningi wytrzymałościowe – co warto wiedzieć?

Odpowiednia suplementacja organizmu jest przydatna, jeśli chcesz osiągać jak najlepsze efekty treningów w krótkim czasie. Oczywiście żaden suplement diety w formie kreatyny lub białka nie jest w stanie zastąpić zdrowej i zbilansowanej diety. Chcesz dowiedzieć się,
w jaki sposób suplementować kreatynę przy treningach wytrzymałościowych? Sprawdź!

Preparaty w formie suplementów są stosowane nie tylko przez profesjonalnych sportowców, ale także osoby dopiero zaczynające swoją przygodę ze sportem. Odżywki w postaci kreatyny są przydatne szczególnie wtedy, kiedy chcesz szybko zregenerować swój organizm i zyskać dodatkową energię na kolejne sesje treningu wytrzymałościowego.

Monohydrat kreatyny – standardowy produkt suplementacyjny dla sportowców

Osoby, które nie chcą odczuwać nadmiernego zmęczenia w trakcie i po treningach, powinny zastanowić się nad możliwością suplementacji monohydratu kreatyny. Przy regularnym stosowaniu tego suplementu możesz poprawić:

  • siłę,
  • szybkość,
  • moc

Dodatkowo usprawnisz procesy regeneracyjne tkanek mięśniowych, a to redukuje ryzyko wystąpienia bolesnych zakwasów. Przyjmując kreatynę w trakcie lub zaraz po treningu zauważysz liczne korzyści, a przede wszystkim lepszą wydolność swojego organizmu.

To szczególnie przydatne w sportach wytrzymałościowych: bieganiu, zawodowej jeździe
na rowerze czy nawet w ćwiczeniach interwałowych. Prawidłowa suplementacja kreatyną powinna odbywać się w dawkach maksymalnie do 5 gramów na dobę.

Suplementacja kreatyny w życiu sportowca – z czym można łączyć ten suplement?

Przyjmowanie czystej kreatyny to dobry pomysł na usprawnienie procesów regeneracyjnych oraz poprawę ogólnej wydolności organizmu. Niemniej jednak jest wiele innych preparatów suplementacyjnych, które można połączyć z regularnym dawkowaniem kreatyny. Jakie
to produkty? Kilka polecanych to:

  • Kofeina – oczywiście możesz wypić zwykłą kawę albo przed każdą sesją treningowa zażyć dawkę przedtreningówki. W ten sposób dostarczysz do organizmu dodatkową dawkę energii.
  • Beta-Alanina – to składnik karnozyny, który powoduje, że w mięśniach nie ma nadprodukcji kwasu mlekowego. To zmniejsza ogólne uczucie zmęczenia i redukuje ryzyko występowania zakwasów.
  • Glutamina – ten aminokwas występuje naturalnie w organizmie człowieka. Niestety intensywne ćwiczenia często powodują, że poziom glutaminy spada, a wtedy rekomendowana jest regularna suplementacja.

Ogólnie rzecz biorąc, warto suplementować kreatynę i inne składniki, które są bazą
do budowania tężyzny fizycznej oraz usprawniania procesów regeneracyjnych.

Suplementy kreatynowe a dieta – o tym musisz pamiętać!

W dzisiejszych czasach suplementy są dostępne zarówno dla sportowców, jak i amatorów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę, np. z treningami wytrzymałościowymi. Aby jednak usprawnić swój organizm i zyskać więcej sił witalnych, zdecydowanie warto rozpocząć suplementację kreatyną. Oczywiście tylko przy założeniu, że jednocześnie zaczniesz stosować zdrową i zbilansowaną dietę, która jest podstawą w życiu każdego sportowca.

Oceń artykuł:
Ocena:
Brak