Czy schodołazy dla niepełnosprawnych są objęte dofinansowaniem? Sprawdzamy

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Czy schodołazy dla niepełnosprawnych są objęte dofinansowaniem? Sprawdzamy

Schody stanowią dla wielu osób z niepełnosprawnościami prawdziwą przeszkodę, która uniemożliwia poruszanie się po wielu budynkach. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup schodołazu, czyli urządzenia, które pozwala na pokonanie schodów w sposób bezpieczny i wygodny. Niestety koszt zakupu schodołazu może przerastać budżet. Czy musi być pokrywany w całości przez osobę niepełnosprawną? Czy istnieją jakieś formy dofinansowania, z których można skorzystać? Odpowiadamy

 

Schodołazy dla osób niepełnosprawnych – co to takiego?

 

Najprościej rzecz ujmując, schodołazy to urządzenia, które pozwalają osobom z niepełnosprawnościami poruszać się po schodach. Są to rozwiązania, które znacznie ułatwiają życie, ponieważ dzięki nim osoby z ograniczeniami w poruszaniu się mogą przemieszczać się po piętrach budynków bez wysiłku osoby prowadzącej urządzenie. Działają na zasadzie platformy, która jest przesuwana po prowadnicach. Te swego rodzaju wózki na schody dla niepełnosprawnych są w stanie każdego przewieźć bezpiecznie i wygodnie.

 

Schodołazy dla osób niepełnosprawnych są dostępne w różnych wariantach, zależnie od potrzeb i wymagań. Wyróżniamy np. schodołazy gąsienicowe oraz kroczące.

 

Schodołazy – cena i formy dofinansowania

 

Ceny schodołazów są różne i mimo nieocenionej wartości praktycznej takiego urządzenia, tego typu wydatek dla niektórych może być poza zasięgiem. Na szczęście osoby z niepełnosprawnościami mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu z różnych źródeł.

 

Koszt sprzętu może zostać zrefundowany dzięki wsparciu np. Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub specjalnego programu dofinansowania organizowanego przez Aktywny Samorząd. Państwowe programy często umożliwiają skorzystanie z dofinansowania do zakupu niektórych urządzeń ortopedycznych, rehabilitacyjnych, sprzętu medycznego i innych. Warto także zwrócić uwagę, że w każdym województwie istnieją lokalne programy dofinansowań.

 

Schodołazy dla niepełnosprawnych są objęte dofinansowaniem z różnych źródeł, więc warto zainteresować się różnymi formami wsparcia i ubiegać się o te, których warunki spełniasz. Wsparcie może wynieść nawet do 95 % jego wartości, ale oczywiście jego wysokość zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju urządzenia i sytuacji finansowej wnioskodawcy. Lokalne urzędy czy instytucje, takie jak np. PFRON, pomogą w uzyskaniu informacji na temat dostępnych form dofinansowania oraz ich wysokości w konkretnym przypadku.

 

Sposobem na oszczędzenie może być też zakup urządzenia używanego – w tym celu przejrzyj schodołazy używane na stronie pokonaj-bariery.pl. Znajdziesz tam   modele gąsienicowe i kroczące, a w wyborze pomogą specjaliści, dopasowując sprzęt do potrzeb. 

 

Schodołazy dla osób niepełnosprawnych – jak ubiegać się o dofinansowanie?

 

Proces ubiegania się o wsparcie będzie zależeć od wybranej formy pomocy i programu. Zwykle najpierw należy złożyć wniosek, który powinien zawierać m.in. opis sytuacji finansowej i zdrowotnej osoby ubiegającej się o dofinansowanie, a także dokumenty potwierdzające. Należy również pamiętać, że dofinansowanie może być udzielone w określonych sytuacjach i tylko na zakup urządzeń spełniających konkretne wymagania techniczne i formalne.

 

Jeśli chcesz ubiegać się o dofinansowanie na zakup schodołazu, zacznij od skontaktowania się z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizacja ta jest odpowiedzialna za wdrażanie i koordynowanie działań na rzecz poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce, w tym również dostępu do urządzeń pomocniczych.

 

Zachęcamy do kontaktu ze specjalistami ze sklepów ze sprzętem dla niepełnosprawnych, którzy chętnie rozjaśnią drogę związaną ze składaniem wniosku o dofinansowanie. Warto też skontaktować się z lokalnym Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (Dział Dofinansowań dla Osób Niepełnosprawnych), który udzieli szczegółowych informacji na temat procedur w konkretnych przypadkach.

Oceń artykuł:
Ocena:
Brak