Co zrobić, gdy dziecko nie chce leżeć na brzuchu?

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Co zrobić, gdy dziecko nie chce leżeć na brzuchu?

Leżenie na brzuszku jest bardzo ważne dla niemowlęcia i jego rozwoju, ponieważ w tej pozycji może rozwijać koordynację wzrokowo- ruchową i umiejętności motoryczne.  To dzięki tej pozycji w późniejszym czasie będzie mogło poznawać świat, gdy przyjmie pozycję czworaczą i wyruszy na zwiedzanie otaczających go przestrzeni. Leżenie na brzuchu pozwala również uporać się z częstym problemem jakim są kolki, ponieważ leżąc na brzuszku niemowlę wykonuje sobie samo masaż, co pozwala na lepszą pracę niedojrzałego jeszcze układu pokarmowego.


Nie każde dziecko od początku toleruje nie mówiąc o lubieniu pozycje leżenia na brzuchu. Dlatego trzeba przygotować je na to, nauczyć je leżenia na brzuszku. Poniżej kilka rad, jak ułatwić dziecku akceptację pozycji leżenia na brzuchu.

 




Jak zachęcic niemowlę do leżenia na brzuchu?

Należy zacząć od krótkich sesji leżenia na brzuchu i stopniowo wydłużać ten czas. Może się okazać, że dziecko na początku wytrzyma w tej pozycji 30 sekund, co i tak będzie sukcesem. Nie należy trzymać dziecka w pozycji leżenia na brzuchu do oporu, aż zacznie płakać. Już pierwsze oznaki niezadowolenia powinny dać nam znak, że pozycje należy zmienić, aby dziecko nie odczuwało negatywnych doznań w czasie nauki leżenia na brzuchu. Lepiej jest kłaść dziecko na brzuchu kilkanaście razy dziennie na bardzo krótki czas, aby móc efektywnie wydłużyć ten czas do zadowalającej nas i dziecko ilości. Gdy dziecko zaakceptuje pozycję leżenia na brzuchu, stanie się ona jego najlepszą pozycją, z której będzie mogło obserwować świat i uczyć się nowych umiejętności.

Układając dziecko na brzuchu, należy pokazać mu nowe możliwości jakie niesie za sobą ta pozycja. Należy układać dziecko w różnych miejscach, aby rozpościerały się przed nim nowe widoki, na odpowiednim podłożu, takim żeby nie było za miękkie, jakim jest kanapa. Odpowiednie miejsce to materac z łóżeczka, który można wyjąc i układać w dowolnym miejscu, lub dywan, na którym rozścielić należy nie śliski kocyk, bądź karimatę a najlepiej dwie zszyte ze sobą, aby dziecko miało dość miejsca na późniejsze ewolucje.

Można zachęcić dziecko do leżenia na brzuchu, poprzez pokazywanie mu nowych zabawek, wówczas będzie mu się to pozytywnie kojarzyło. Dostarczamy mu nowych wrażeń np. przez włączenie muzyki, przytulanie, czy położenie się naprzeciwko dziecka, tak aby mogło poznawać twarz opiekuna. W celu zachęcenia do przebywania w pozycji leżenia na brzuchu, można zmieniać faktury, na których leży dziecko, np. szorstki ręcznik, puchaty kocyk.

Bardzo ważnie jest, aby towarzyszyć dziecku podczas oswajania z pozycją leżenia na brzuchu. Należy się z nim bawić, przemawiać do niego, śpiewać aby jak najbardziej uatrakcyjnić niemowlęciu czas spędzany na brzuszku.

Równie ważna jest ubranie w jakim kładziemy niemowlę na brzuchu. Nie powinno ono mieć wystających guzików, ozdobnych koronek i innych wystających aplikacji. Najlepsze będą gładkie śpioszki zapinanie z boku.

Jeżeli dziecko nie chce leżeć na materacu, kocyku, można spróbować układać je na brzuchu opiekuna. Takie doświadczenie powinno pozostawić pozytywne wrażenie, ponieważ ciepło ciała opiekuna, rytm bicia serca  i jego bliskość powinno ukoić niemowlę.

Można ułatwić niemowlęciu leżenie na brzuchu poprzez podniesienie pod skosem łóżeczka (podłożyć pod nogi łóżeczka książki), lub układać je na swoich nogach, unosząc tę bliżej głowy wyżej, aby ułatwić utrzymanie pozycji leżenia na brzuchu.

Jeśli pomimo różnych prób dziecko nadal nie akceptuje pozycji na brzuchu należy udać się do fizjoterapeuty, aby przygotować dziecko do leżenia na brzuchu w trakcie terapii. 

Opracowała:
mgr Grażyna Sokołowska

fizjoterapeuta, terapeuta NDT Bobath

Oceń artykuł:
Ocena:
4,08/5 (12)