Ból głowy – jak może pomóc osteopatia?

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Ból głowy – jak może pomóc osteopatia?

Polska jest w unijnej czołówce, jeśli chodzi o sprzedaż leków, które nie są refundowane i można je kupić bez recepty, tzw. OTC, wynika z międzynarodowych danych IMS Health. W tej grupie leków przodują środki przeciwbólowe. Kto z nas nie sięgnął po tabletkę, jak bolała go głowa? A ból głowy to przykre doznanie czuciowe i emocjonalne związane z rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek. Tymczasem jest zdrowsza alternatywa dla leków przeciwbólowych: coraz większe uznanie nie tylko w takich zastosowaniach zdobywa osteopatia.

Zdaniem socjologa zdrowia, Krzysztofa Puchalskiego z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, Polacy lubią lekarstwa, bo wierzą, że dzięki nim szybko osiągną oczekiwany efekt. Chcą osiągnąć sukces i biegną na skróty – tłumaczy. W 2019 roku Polacy kupili 790 milionów opakowań leków bez recepty i 722 miliony opakowań leków dostępnych wyłącznie na receptę. Mowa o aptekach. W obrocie pozaaptecznym Polacy kupują rocznie kolejnych ponad pół miliarda tabletek przeciwbólowych. Łącznie leków przeciwbólowych w Polsce kupujemy rocznie ponad dwa miliardy sztuk. Często nie potrafimy ich stosować, np. na ból zęba bierzemy paracetamol, który nie ma działania przeciwzapalnego. Uśmierzy ból zęba na krótko, ale nie wyleczy przyczyny.

Nieraz wydaje nam się, że ból głowy ma swoje źródło w samej czaszce i tabletka momentalnie go uśmierzy. Ale nie zawsze tak jest. W wielu przypadkach przyczyna bólu głowy leży gdzie indziej, np. w szyi - podrażnienie nerwu potylicznego większego - lub w kręgosłupie z powodu permanentnego siedzenia.

Osteopatia – co to jest i na czym polega

Osteopatia to jedna z metod fizjoterapii. Niektórzy eksperci zaliczają ją do medycyny niekonwencjonalnej, choć lepszym określeniem jest medycyna komplementarna (ang. complementary). O ile przykładowo akupunktura jest już szeroko znana i akceptowana, to osteopatia nie przebiła się do świadomości pacjentów jako ważna część składowa medycyny. A jako taka nie jest osteopatia czymś nowym, bo pierwsze o niej wzmianki pochodzą z 1874 roku, kiedy to amerykański lekarz Andrew Taylor Still określił osteopatię jako formę ulepszenia medycyny konwencjonalnej.

Cztery główne zasady medycyny osteopatycznej są następujące:

• Organizm ludzki stanowi jedność jest zintegrowaną jednostką umysłu, ciała i ducha.

• Budowa ludzkiego ciała oraz zachodzące w nim procesy są wzajemnie powiązane zarówno w płaszczyźnie strukturalnej, jak i duchowo-psychicznej.

• Organizm posiada własne mechanizmy samoleczenia, samoregulacji i samoobrony.

• Terapia powinna wynikać z powyższych trzech zasad.

Zadaniem osteopatii jest przywrócenie pacjenta do zdrowia, a nie samo leczenie. Osteopatia obejmuje delikatne i kontrolowane techniki manualne, m.in. rozciąganie i masaż tkanek miękkich. Niektóre techniki mogą wymagać interakcji pacjenta poprzez ćwiczenia oddechowe lub napinanie mięśni. Dopuszczalne jest również udzielanie porad dotyczących ćwiczeń i zdrowia w celu poprawy jakości życia. Osteopaci są również przeszkoleni w zakresie oceny, jakie leczenie osteopatyczne jest odpowiednie i jak prawidłowo pokierować procesem powrotu do zdrowia.

Ból głowy

Rodzajów bólu głowy jest bardzo wiele i mogą one wynikać z różnych przyczyn. Ich źródło wcale nie musi znajdować się fizycznie w samej głowie. Wspominaliśmy już o dwóch źródłach: szyi i kręgosłupie, ale jest ich o wiele więcej. Czy ból głowy może pochodzić ze stopy? Oczywiście, że tak! Płaskostopie powoduje zmianę nawyków ruchowych, przeniesienie punktu ciężkości ciała, zaburzenie prawidłowości sylwetki i krzywizny kręgosłupa, co w konsekwencji może spowodować bóle głowy „bez powodu”. Kolejną przyczyną bólu mogą być kłopoty z przeponą, a nawet sport, np. zła pozycja na rowerze powodująca nadmierny wyprost szyi może napiąć zbyt mocno mięśnie szyi i doprowadzić do bólu głowy. Przyczyn może być tak wiele i tak różnych, że na wymienienie ich wszystkich nie starczy objętości niniejszego artykułu.

Diagnoza bólu głowy

Znalezienie przyczyny bólu głowy jest niezwykle trudne, ale nie niewykonalne. Osteopata zada wiele pytań zanim znajdzie przyczynę bólu. Niektóre z nich mogą się wydawać nieistotne, ale są konieczne zarówno dla bezpieczeństwa pacjenta, jak i osteopaty, aby mógł zdecydować czy można leczyć osteopatycznie, czy też wymagane są dalsze badania wykonane przez innego specjalistę. Standardowe pytania, to kiedy ból się zaczął, umiejscowienie bólu, czy występuje powtarzalny, np. codzienny wzorzec, jaki to rodzaj bólu i jak silny, czas trwania bólu głowy, czy to sekundy, godziny, dni, czy występuje jakiś wyzwalacz lub czy konkretny ruch go pogarsza, czy są zmiany wzrokowe, gorączka, ból gardła lub sztywność karku. Choć dogłębne poznanie historii pacjenta jest najlepszym narzędziem diagnostycznym, to proces diagnostyczny to nie tylko pytania, osteopata posługuje się także technikami manualnymi i dłońmi bada ciało pacjenta, nie ograniczając się tylko do głowy. Osteopata musi zbadać szyję, stopy, kręgosłup, trzewia, przeponę, praktycznie całe ciało pacjenta, aby dokładnie określić przyczynę bólu głowy.

Powrót do zdrowia

Osteopata może pomóc w przewlekłych bólach głowy i zminimalizować wpływ wyzwalaczy tych bólów, szczególnie w bólach typu migrenowych, poprzez korygowanie wad postawy i innych dolegliwości spowodowanych pracą, chorobą, urazami lub złymi nawykami.

Poprawiając postawę i zmniejszając napięcie mięśni, osteopatia dąży do zapewnienia długoterminowej ulgi w bólu głowy, aż do całkowitej likwidacji przyczyn bólu, a co za tym idzie i samego bólu.

Osteopaci mogą stosować wiele technik, aby złagodzić bóle głowy, od manipulacji szyją i stawami górnego kręgosłupa po delikatny masaż tkanek miękkich, techniki drenażu limfatycznego, suchą terapię igłową i akupunkturę. Osteopata może zalecić ćwiczenia domowe i różne techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego.

Osteopatia może być bardzo skuteczna w łagodzeniu bólu głowy poprzez:

• rozluźnienie napiętych i skurczonych mięśni głowy i szyi,

• korygowanie złych wzorców postawy, które prowadzą do napięcia mięśni, bólu i dyskomfortu,

• uwolnienie dysfunkcji stawów w szyi i górnej części pleców, które ograniczają ruch,

• umożliwienie lepszego przepływu krwi,

• identyfikację i pomoc w korygowaniu czynników wyzwalających ból.

Osteopatia gwarantuje holistyczne podejście do bólu głowy, nie jest leczeniem objawowym, ale usuwa przyczynę wywołującą ból. A co najważniejsze: w odróżnieniu od wszystkich farmaceutyków nie niesie za sobą żadnego ryzyka skutków ubocznych.

centrum osteopatii 3x zdrowie

Artykuł powstał we współpracy z Centrum Medycznym 3xZdrowie oferującym terapię wykorzystującą unikalne połączenie wiedzy medycznej i wieloletniej praktyki z zakresu osteopatii, psychologii i dietetyki. Celem terapii 3xZdrowie jest jest poprawa i wzmocnienie fizyczne, mentalne i emocjonalne.

 

Oceń artykuł:
Ocena:
Brak