W medycynie bardzo ważna rolę odgrywa nowoczesna a zarazem dokładna diagnostyka. Na przestrzeni ostatnich lat nastąpił szybki rozwój tej dziedziny medycyny. Jednym z najdokładniejszych urządzeń obrazowych jest rezonans magnetyczny (MRI – z ang. magnetic resonance imaging). Narząd ruchu człowieka odgrywa kluczową rolę w zakresie prawidłowego funkcjonowania człowieka w życiu codziennym. Posiada on skomplikowaną budowę anatomiczną. W skład jego wchodzi wiele struktur do, których zalicza się miedzy innymi: kości, stawy, mięśnie, więzadła, powięzi. Aby szczegółowo, a zarazem prawidłowo zdiagnozować określone schorzenie w obrębie omawianego układu należy zastosować bardzo specjalistyczne urządzenie obrazowe. Takim z pewnością jest rezonans magnetyczny, który w sposób niezmiernie dokładny zobrazuje nam nawet najmniejszy uszczerbek w obrębie omawianej struktury.
Reklama
Rezonans magnetyczny – co to jest?
Reklama
Rezonans magnetyczny w sposób bardzo szczegółowy umożliwi zlokalizowanie najmniejszych ognisk chorobowych występujących w całym organizmie ludzkim. Jest on jedną z podstawowych technik diagnostyki obrazowej bardzo często stosowanej w nowoczesnej medycynie. Rezonans magnetyczny w sposób bezpieczny a przede wszystkim bezinwazyjny umożliwia badanie wewnętrznych struktur naszego organizmu np. serca, mózgu, kości.
Rezonans magnetyczny – na czym polega badanie?
Rezonans magnetyczny podczas badania wytwarza bardzo silne pole magnetyczne. Pobudza on poszczególne protony wodoru znajdujące się w naszym organizmie do aktywności. Na skutek wielu specjalistycznych procesów uzyskujemy bardzo dokładne przekroje obrazów badanych struktur. Przy pomocy komputera oraz specjalistycznego programu medycznego osoba obsługująca omawiane badanie tworzy trójwymiarowy obraz określonej struktury.
Rezonans magnetyczny – wskazania
Rezonans magnetyczny posiada bardzo wysoka rozdzielczość obrazu przez co bardzo dobrze nadaje się do zobrazowania przede wszystkim układu nerwowego, mięśniowego oraz szkieletowego.
Do podstawowych wskazań wykonania badania zalicza się przede wszystkim:
- Rozszczepy kręgosłupa,
- Rozdwojenie rdzenia,
- Rozszczep czaszkowo – mózgowy,
- Torbiele przegrody przezroczystej,
- Nowotwory mózgu,
- Zmiany popromienne w ośrodkowym układzie nerwowym,
- Guzy tkanek miękkich,
- Choroby demielinizacyjne np. stwardnienie rozsiane,
- Choroby otępienne np. choroba Alzheimera,
- Choroby genetyczne np. choroba Wilsona,
- Urazy tkanek miękkich np. mięśni, więzadeł,
- Nowotwory narządów płciowych kobiet i mężczyzn.
Reklama
Rezonans magnetyczny - przeciwwskazania
Reklama
Rezonans magnetyczny jest stosowany do diagnozowania bardzo dużej ilości schorzeń. Należy pamiętać, iż podczas jego pracy wytwarzane jest silne pole magnetyczne, które może być niekorzystne dla osób z określonymi dysfunkcjami zdrowotnymi.
Do podstawowych przeciwwskazań wykonania badania zalicza się przede wszystkim:
- Wszczepione urządzenia elektryczne np. rozrusznik serca, implant ślimakowy, sztuczne zastawki serca,
- Ciała obce wewnątrz organizmu np. śruby, druty, stabilizatory, endoprotezy,
- Klaustrofobia (uczucie leku przed przebywaniem w małych i zamkniętych pomieszczeniach),
- Kobiety w ciąży,
- Choroby psychiczne.
Rezonans magnetyczny – jak przygotować się do badania?
Pacjent zgłaszający się na badanie rezonansem magnetycznym powinien posiadać przy sobie:
- Skierowanie na badanie wydane przez lekarza,
- Dowód osobisty w celu zweryfikowania danych osobowych,
- Aktualny wynik poziomu kreatyniny (jeżeli badanie wykonywane jest z kontrastem),
- Osoby niepełnoletnie zobowiązane są do przyjścia z opiekunem pełnoletnim lub rodzicem.
W zależności ile czasu badanie będzie trwało i pod jakim kątem będzie wykonywane, wymaga właściwego przygotowania pacjenta. Przed badaniem przeważnie zaleca się bycie na czczo (przynajmniej 3 – 5 godzin). Masy pokarmowe zalegające w naszym organizmie mogłyby zaburzyć właściwy obraz. Można bez problemu zażyć wszystkie potrzebne leki. Na badanie należy zgłosić się 15 minut wcześniej w celu wypełnienia prostej ankiety medycznej. Do badania należy przystąpić w luźnym ubraniu niekrępującym ruchów oraz zapewniającym pełen komfort. Przed badaniem pacjent będzie poproszony o zdjęcie metalowych przedmiotów z ciała np. biżuterii, zegarka, okularów. Natomiast z ubrania powinny być zdjęte np. paski do spodni lub szelki. Telefony komórkowe lub inne urządzenia elektryczne należy zostawić przed wejściem na badanie. Osobę wykonującą badanie należy poinformować o aktualnym stanie zdrowia np. czy posiadamy klaustrofobię. Ponieważ podczas całego badania trzeba leżeć bez ruchu, aby to nie wpłynęło na jakość obrazu.
W przypadku wykonania badania rezonansem magnetyczny z podaniem kontrastu należy bezwzględnie być na czczo przez okres około 5 godzin. Trzeba również spożywać znaczne ilości wody niegazowanej w przeciągu 12 godzin przed badaniem. Należy bezwzględnie okazać wynik aktualnego badania poziomu kreatyniny we krwi. W przypadku dożylnego podania kontrastu, pielęgniarka założy wenflon przez, który będzie podawany powyższy preparat.
Zaleca się aby po takim badaniu nie prowadzić bezpośrednio samochodu.
Reklama
Rezonans magnetyczny – przebieg badania
Reklama
Badanie rezonansem magnetycznym trwa przeważnie od kilku minut do nawet 1,5 godziny. Uzależnione jest to przede wszystkim od powierzchni badania. Na omawiane badanie pacjent uwcześnię odpowiednio przygotowany wchodzi do specjalnego pomieszczenia. Musi położyć się na plecach na specjalnie do tego przeznaczonym stole. Po tej czynności pacjent zostaje wsunięty do wnętrza aparatu badającego jego ciało. W Polsce coraz więcej występuję już rezonansów beztubowych, w których osoba badana nie bedzie narażona na stres związany z wsunięciem jej to wąskiego tunelu. Po odpowiednim przygotowaniu pacjenta osoba wykonująca badanie zamyka pomieszczenie. Pacjent cały czas jest monitorowany poprzez obraz z kamery. Następnie ustawiane są na komputerze odpowiednie parametry badania. Ważne jest, aby podczas badania pacjent nie wykonywał ruchów. Podczas badania pacjent może słyszeć rozmaite odgłosy np. trzaskanie, które spowodowane są właściwą pracą aparatu. Po zakończeniu badania w większości przypadków nie występują jakiekolwiek przeciwwskazania do wykonywania czynności codziennych. Bezpośrednio po badaniu możemy spożywać posiłki jak i pić napoje. Na wynik zapisany na płycie kompaktowej (CD) oraz opis badania w formie papierowej zwykle czeka się kilka dni roboczych.
Rezonans magnetyczny – czy badanie jest w pełni bezpieczne?
Badanie rezonansem magnetycznym jest całkowicie bezpieczne. Nie powoduje ono żadnych niepożądanych reakcji biologicznych oraz nie zaburza prowadzenia określonego leczenia farmakologicznego. Po wykonaniu nawet bardzo długiego badania nie występują żadne uboczne skutki. Liczne specjalistyczne doświadczenia stwierdziły, iż badanie rezonansem magnetycznym nie zaburza wewnętrznej homeostazy organizmu czyli prawidłowej równowagi funkcjonowania procesów biologicznych.
Reklama
Rezonans magnetyczny – ważne informacje
Reklama
Badanie rezonansem magnetycznym na chwilę obecną jest jednym z najdokładniejszych metod diagnostycznych. W ciężkich przypadkach jak i zarówno w spornych diagnozach lekarze bardzo często zlecają omawiane badanie. Poprzez taki fakt kolejki się wydłużają i w niektórych ośrodkach trzeba na nie czekać nawet kilkanaście miesięcy. A jak wiadomo w niektórych schorzeniach czas od postawienia właściwej diagnozy do wdrożenia specjalistycznego leczenia jest bezcenny. Dlatego w licznych poradniach istnieje możliwość odpłatnego wykonania badania. W zależności w jakiej klinice będzie ono wykonywane i jak obszar naszego ciała będzie obejmowało cena może się różnić. Przyjmuję się, iż cena może się wahać od 200 zł. do nawet 800 zł.
Opracował: dr n. med. Kamil Klupiński,
fizjoterapeuta sportowy, kierownik poradni rehabilitacyjnej
Bibliografia/Piśmiennictwo
1. Pruszyński B.: Diagnostyka obrazowa. Wyd. Lek. PZWL, Warszawa, 2014.
2. Brant W.E., Helms C. A.: Podstawy diagnostyki radiologicznej. Wyd. Medipage (I-IV), Warszawa 2008.