O czym pamiętać, wybierając się na trening? 3 wskazówki

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
O czym pamiętać, wybierając się na trening? 3 wskazówki

Marzy Ci się wysportowana sylwetka? A może zależy Ci na dobrej kondycji? Zapisałeś się już na siłownię, jednak nie wiesz, jak się przygotować do treningu? Oto 3 przydatne wskazówki, które Ci w tym pomogą!

Zjedz odżywczy posiłek przed treningiem

Przed wybraniem się na trening koniecznie trzeba coś zjeść. Powinien być to odżywczy posiłek, który dostarczy Ci niezbędnych składników, a także energii, która jest niezbędna do wykonywania ćwiczeń. Pomoże Ci też zapobiec konsekwencjom ćwiczenia na czczo, wśród których znajduje się między innymi niska wydajność i brak siły do działania.

 

Co jeść przed treningiem? Posiłek powinien składać się z:

  • węglowodanów złożonych – pełne ziarna, owies, słodkie ziemniaki lub komosa ryżowa,
  • zdrowych tłuszczów – awokado, oliwa z oliwek, orzechy i nasiona.
  • białka – np. ryba, kurczak, indyk lub jajka.

 

Posiłek przed treningiem warto zjeść ok. 1-2 godziny zanim wyruszysz na siłownię lub np. pobiegać. Pozwoli Ci to prawidłowo strawić oraz przyjąć niezbędne składniki odżywcze. Zapewnisz sobie też maksymalną wydajność. Warto ponadto pamiętać, by przed treningiem unikać pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym, bo mogą spowodować zmęczenie podczas ćwiczeń.

Wybierz odpowiedni strój do ćwiczeń

To, w co ubierzesz się na trening, także jest bardzo istotne. Dobrze dobrany strój pozwoli Ci czuć się komfortowo podczas ćwiczeń. Jaki powinien być? Przede wszystkim wygodny, aby nie ograniczać Twoich ruchów i zapewniać Ci pełną swobodę. Materiały, z których jest wykonany, muszą być oddychające i szybko odprowadzać pot od skóry. Unikaj bawełny i stawiaj na tkaniny syntetyczne, np. nylon czy elastan.

 

Nie zapominaj też o obuwiu sportowym. Buty powinny zapewniać Ci odpowiednią stabilność, wsparcie i amortyzację, która zredukuje nacisk na stawy. Warto je dobrać tak, aby były dostosowane do danej aktywności fizycznej – w końcu inne obuwie sprawdzi się np. do biegania, a inne na trening siłowy. Zmniejszy to ryzyko kontuzji, a także poprawi wydajność podczas ćwiczeń.

Pamiętaj o rozgrzewce

Przed treningiem bardzo ważna jest rozgrzewka. Element ten jest niezbędny, by uniknąć kontuzji, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia skurczów mięśni. Rozgrzewka powinna obejmować przede wszystkim ćwiczenia rozgrzewające i rozciągające. Wykonaj krążenia ramion, nadgarstków, a także kolan i stawów skokowych. Pobudzisz w ten sposób mięśnie do pracy. Na koniec chwilę pobiegaj w miejscu, zrób przysiady lub pajacyki. Nie zapomnij też o rozciągnięciu mięśni.

 

Zanim rozpoczniesz ćwiczenia, np. siłowe, zadbaj też o to, by dobrze poznać prawidłową technikę ich wykonywania. Możesz poprosić np. pracowników siłowni o pomoc lub wcześniej zapoznać się ze wskazówkami np. oglądając materiały wideo czy czytając poradniki. Pomoże Ci to uniknąć kontuzji i zapewni pełne bezpieczeństwo.

 

Przed rozpoczęciem treningu pamiętaj o zjedzeniu odżywczego posiłku, zadbaj o dobrze dobrany, wygodny strój oraz nie omijaj rozgrzewki. Pomoże Ci to uzyskać zadowalające rezultaty, a także zapewni Ci odpowiednią wydajność!

Oceń artykuł:
Ocena:
Brak