Czy i co ile trzeba wymieniać implanty zębowe? Pytamy eksperta

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Czy i co ile trzeba wymieniać implanty zębowe? Pytamy eksperta

Implanty to najtrwalsza i najlepsza metoda na uzupełnienie braków w uzębieniu. Tytanowa śruba pozwala na założenie korony, która idealnie imituje prawdziwy ząb. Istnieje kilka rodzajów implantów zębowych, a dobrej jakości implant pozwoli nam cieszyć się pięknym uśmiechem przez lata. Mimo to takie rozwiązanie również wymaga wymiany raz na jakiś czas. Jak często trzeba wymieniać implanty i dlaczego?

Co ile trzeba wymieniać implanty?

Chociaż technologia w implantologii jest obecnie na bardzo wysokim poziomie, to nawet najlepsze implanty nie będą tym samym, co prawdziwy ząb. Nawet zęby podarowane nam przez naturę często nie starczają nam na całe życie, nie mówiąc już o protezach. Czas, na jaki może wystarczyć nam implant, jest bardzo trudny do określenia. Wpływa na to kilka czynników:

  • indywidualna budowa szczęki;
  • stan zdrowia pacjenta;
  • dbałość o higienę jamy ustnej.

Każdy pacjent, który decyduje się na implanty zębowe, otrzymuje od stomatologa szereg wytycznych w kwestii dbania o implanty. Wymagają one m.in. czyszczenia irygatorem i nićmi dentystycznymi. W ten sposób możemy przedłużyć ich życie nawet do kilkunastu lat. Zazwyczaj implanty wytrzymują minimum 10 lat.

Ważnym czynnikiem jest też wybranie odpowiedniego gabinetu, w którym pracują specjaliści korzystający z profesjonalnych materiałów. Implanty zębowe używane w gabinecie Dental Fraternity są najwyższej jakości, dlatego jeżeli będziemy o nie odpowiednio dbać, powinny służyć nam latami. Ponieważ koszt implantu zęba jest wysoki, to taka wiadomość na pewno ucieszy każdego pacjenta.

Jakie czynniki wpływają na trwałość implantów?

Jednym z najważniejszych czynników jest proces osteointegracji. Jest to stopień, w jakim śruba implantu połączy się z otaczającą ją kością – ten proces zazwyczaj trwa do 4-6 miesięcy. Jeżeli będą one dobrze scalone, to implant będzie bardziej stabilny, a tym samym trwały. Jeżeli pomiędzy tymi dwoma elementami zrobi się przerwa, to implant może wypaść albo konieczne może być jego wyjęcie przez stomatologa.

Implanty zębowe są też mniej stabilne w przypadku osób w podeszłym wieku. Kość zaczyna u nich zanikać, a implant traci oparcie. Związane ze starością choroby, np. osteoporoza albo inne stany ogólnoustrojowe mogą przyspieszyć ten proces. Właśnie dlatego konieczne są wizyty kontrolne u dentysty, który może na czas zareagować. Podczas takiej wizyty dodatkowo możemy przeprowadzić higienizację i usunąć kamień nazębny. Skaling ultradźwiękami, piaskowanie i polerowanie to zabiegi, które zadbają nie tylko o naturalnych zębów, ale również zdrowie implantów.

Jak możemy przedłużyć trwałość naszych implantów?

Może nie mamy wpływu na nasz wiek czy choroby, ale dzięki swoim działaniom możemy znacznie przedłużyć czas korzystania z implantów. Kluczem jest tutaj wspomniana już dbałość o higienę jamy ustnej. Zęby, a w tym implant, należy myć przynajmniej dwa razy dziennie po 3 minuty. W ten sposób usuniemy z zębów osad, który mógłby prowadzić do paradontozy, a tym samym do powikłań związanych z implantami. Należy też korzystać z odpowiedniej szczoteczki, pasty, irygatora i nici dentystycznych.

Implanty czy korony – co jest trwalsze?

Alternatywą dla implantów są korony porcelanowe. Można je założyć właśnie na implant, ale mogą być zastosowane jako osobne rozwiązanie w przypadku zęba, który jest w jakiś sposób uszkodzony. Trwałość korony zależy od tych samych czynników co trwałość implantów – od naszej higieny i budowy szczęki. Zadbane korony mogą wytrzymać nawet kilkanaście lat, więc ich trwałość jest porównywalna do trwałości implantów.

Oceń artykuł:
Ocena:
Brak