Zdrowy kręgosłup - jak o niego dbać?

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Zdrowy kręgosłup - jak o niego dbać?

Ból kręgosłupa, jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka nie tylko osoby starsze, ale również osoby w wieku produkcyjnym, a nawet dzieci. Siedzący tryb życia, mało czasu na aktywność fizyczną, a nawet nieodpowiedni materac do spania, powoduje szereg dolegliwości ze strony kręgosłupa. Kręgosłup daje o sobie znać, najpierw sporadycznie, w postaci okresowych dolegliwości bólowych, a w konsekwencji doprowadza do zmian zwyrodnieniowych i często trwałego unieruchomienia.

Najzdrowszy materac dla naszego kręgosłupa

Czasem wystarczy zmienić nasze codzienne nawyki i przyzwyczajenia, aby odczuć wyraźną poprawę i zmniejszenie dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa. Zmiana materaca, na którym śpimy, bywa czasem koniecznością. A źle dobrany materac, może nasilać bóle kręgosłupa. Zła higiena snu, powoduje, że rano wstajemy niewyspani, zmęczeni, często z dolegliwościami bólowymi na tle mięśniowym.

Najważniejszą funkcją, jaką powinien spełniać materac, to właściwe podparcie kręgosłupa podczas snu. Istotne znaczenie ma tu także twardość materaca, która powinna być dobrana do naszych preferencji, jak i uwzględniać naszą wagę. Nie zawsze materac najbardziej twardy będzie dla nas najzdrowszy i najwygodniejszy. Zbyt twardy materac może powodować obciążenia w kręgosłupie, co będzie przyczyną dolegliwości bólowych kręgosłupa. Nie bez znaczenia jest dobranie odpowiedniego rozmiaru materaca do naszego wzrostu. Idealnym wyborem jest materac 20 cm dłuższy od naszego ciała. Standardowy rozmiar to materac 80x200.

najzdrowszy-materac-dla-naszego-kregoslupa

Osoby lubiące spać na boku powinny wybrać materac elastyczny, który podczas snu dopasuje się do ich ciała. Zwróćmy również na pokrowiec materaca. Jest to bardzo ważny element, który nie tylko ma zadanie ochronę wnętrza materaca przed uszkodzeniem, ale również spełnia dodatkowe funkcje tj. zapewnienie dobrego przepływu powietrza (wentylacji), co ma ogromne znaczenie w przypadku alergików. Pokrowiec, łatwy w ściąganiu, zapewnia nam higienę i możliwość wyprania w przypadku zabrudzenia.

Przy zakupie materaca nie warto kierować się ceną, gdyż idzie ona w parze z jakością kupowanego produktu. Tanie materace wykonane są z gorszych jakościowo surowców, które z czasem mogą się odkształcać, pogarszając komfort naszego snu. Kupno materaca powinniśmy traktować jako inwestycję na długie lata. Dobrze wykonany model, to lepsze zdrowie i samopoczucie.

Bóle kręgosłupa - jaki materac wybrać?

Odpowiednio dobrany materac ortopedyczny (leczniczy) złagodzi dolegliwości związane z kręgosłupem. Jego zadaniem będzie odciążenie mięśni kręgosłupa w taki sposób, aby zmęczony całym dniem organizm mógł zregenerować się podczas snu. Materac powinien zostać dopasowany indywidualnie dla każdej osoby. Należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

  • nasilenie dolegliwości kręgosłupa,
  • budowę ciała i waga osoby, dla której ma być przeznaczony materac,
  • odpowiednia twardość i sprężystość materiału, z którego wykonany jest materac,
  • jak również, wysokość materaca.

Szeroki wybór materacy znajdziemy na stronie https://www.materacewloclawek.eu - zdrowy i spokojny sen, decyduje o naszym samopoczuciu w ciągu dnia. Problemy z kręgosłupem, bezsenność lub problemy z zasypianiem powodują, że jesteśmy rozdrażnieni i przemęczeni. Decydując się na zakup materaca leczniczego powinniśmy skonsultować się z ortopedą, który doradzi, jaka twardość materaca będzie dla nas odpowiednia. Właściwie dobrany modelu materaca, złagodzi nasze dolegliwości i zapobiegnie pogłębiania się wad postawy.

bole-kregoslupa-jaki-materac-wybrac

Oceń artykuł:
Ocena:
Brak