Turnus rehabilitacyjny - na co zwrócić uwagę przeglądając oferty?

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Turnus rehabilitacyjny - na co zwrócić uwagę przeglądając oferty?

Jednym z kluczowych elementów procesu leczenia czy kompleksowej kuracji, jest odpowiednia rehabilitacja. Może być prowadzona w wyspecjalizowanych ośrodkach w ramach wczasów i turnusów rehabilitacyjnych. Z uwagi na specyfikę zabiegów i całej oferty oraz lokalizację, mają one dobroczynny wpływ na zdrowie fizyczne i samopoczucie.

Wybierając najlepsze dla siebie miejsce na turnus rehabilitacyjny w Polsce, na pewno bierze się pod uwagę położenie (góry, lasy, morze, jeziora itp.). Warto uwzględnić również inne, bardzo istotne czynniki, które wpływają na skuteczność zabiegów, komfort pobytu oraz poniesione koszty. Innymi słowy ośrodek rehabilitacyjny musi spełniać określone wymogi.

Czy istnieje możliwość dofinansowania z PFRON?

Wśród wielu czynników, które bierze się pod uwagę poszukując ośrodka z ofertą rehabilitacji, jest odpowiedź na pytanie czy realizuje turnusy rehabilitacyjne z dofinansowaniem PFRON. Z punktu widzenia pacjenta jest to wcale niemała ulga, ponieważ PFRON może pokryć od 20 do 30% całego kosztu. Oczywiście zarówno ośrodek, jak i potencjalny uczestnik turnusu muszą spełniać określone wymagania, aby taka dopłata była możliwa.

W przypadku ośrodka rehabilitacyjnego dofinasowanie PFRON pociąga za sobą konieczność spełnienia pewnych standardów, takich jak np.:

 • gabinet lekarski na terenie ośrodka,
 • wyposażone zaplecze niezbędne do prowadzenia aktywnej rehabilitacji,
 • infrastruktura, w której mogą funkcjonować osoby z niepełnosprawnościami,
 • baza noclegowa oraz żywieniowa, która zaspokoi potrzeby co najmniej 20-osobowej grupy osób z niepełnosprawnościami,
 • baza noclegowa i żywieniowa dla niezbędnej kadry oraz opiekunów.

Jeśli chodzi o osoby, które mogą ubiegać się o udział w turnusie rehabilitacyjnym z dofinansowaniem PFRON, wymagania są następujące:

 • orzeczenie o niepełnosprawności,
 • kryterium dochodowe,
 • zaświadczenia o całkowitej albo częściowej niezdolności do pracy,
 • w przypadku turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci – orzeczenie o niepełnosprawności przed ukończeniem 16 r.ż.

Wspomniane warunki spełnia Centrum Dobry Brat, w którym rehabilituje się m.in. pacjentów po urazach i udarach. Ośrodek realizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci i dla osób starszych, również współfinansowane przez PFRON.  

Lokalizacja ośrodka rehabilitacyjnego

Klimat, położenie, lokalizacja ośrodka mają duży wpływ na wybór najlepszego miejsca na wczasy z turnusem rehabilitacyjnym. Dla niektórych wymarzonym otoczeniem będzie nadmorski ośrodek, możliwość spacerów plażą i wdychania jodu. Inni preferują zieleń, ciszę, spokój i leśne pejzaże. Jest to niezwykle istotne, ponieważ turnus rehabilitacyjny nie ogranicza się tylko do zabiegów. Daje możliwości spotkania nowych ludzi, wspólnych aktywności, np. spacerów czy poznawania interesujących okolic.   Warto postawić na miejsce, które daje możliwość odetchnięcia od codziennego zgiełku, zapewnia kontakt z naturą, dostarcza wyjątkowych wrażeń, widoków, zachęca do wspólnego spędzania czasu aktywnie i zdrowo.

uzdrowisko

Centrum Dobry Brat znakomicie wpisuje się w te preferencje. Turnusy rehabilitacyjne odbywają się wśród pięknych plenerów Borów Tucholskich, na Kociewiu, nad jeziorem Kałębie. Uczestnicy i goście mogą spacerować, wdychać świeże powietrze, ale także uczestniczyć w dodatkowych atrakcjach, jak chociażby wycieczka do malborskiego Zamku.  

Jaka jest jakość usług noclegowych?

Poza integralną częścią oferty, jaką jet pakiet zabiegów, bardzo ważna jest także baza noclegowa, jakość i standard pokojów. Komfort pobytu ma duże znaczenie dla skuteczności kuracji w trakcie turnusu rehabilitacyjnego.   Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na wygodę czy estetykę i wystrój, ale także bezpieczeństwo. Pacjenci to często osoby z niepełnosprawnościami, schorzeniami, po urazach, udarach. Dlatego wszystkie pomieszczenia muszą być przystosowane do ich codziennego funkcjonowania.

centrum rehabilitacyjne
Nie bez znaczenia jest wiedza o standardzie oraz wyposażeniu pokojów. W Centrum Rehabilitacyjno – Rekreacyjnym Dobry Brat kuracjusze mieszkają w 1- albo 2-osobowych pokojach z pełnym węzłem sanitarnym i balkonem. Standardowe pokoje mają na wyposażeniu: telewizor, radio, telefon, czajnik. Ośrodek zapewnia bezpłatny dostęp do internetu.

Na terenie Centrum można skorzystać z dodatkowych form relaksu, m.in. zagrać w bilard, gry zespołowe. Atrakcją są też skutery dla osób z niepełnosprawnością, a na najmłodszych czeka plac zabaw oraz wycieczka do azylu dla zwierząt. Kuracjusze chętnie korzystają z zajęć z arteterapii, sali cichych gier, rowerów terenowych itp.  

Oferta ośrodka - co zawiera się w cenie turnusu?

Kolejna rzecz, którą należy sprawdzić przed wyborem ośrodka, to zakres usług, które obejmuje turnus rehabilitacyjny. Absolutna podstawa to pakiet indywidualnie dopasowanych zabiegów, ale na tym nie koniec. Wiele ośrodków zapewnia szerszy wachlarz, w którym mogą znaleźć się np. posiłki z uwzględnieniem określonej diety, dodatkowe atrakcje, zajęcia dla kuracjuszy.

Dobry Brat to ośrodek, w którym można skorzystać z wielu pakietów rehabilitacyjnych, oferuje też wczasy i turnusy odchudzające dla dorosłych. Oferta Centrum jest przystosowana do potrzeb pacjentów po udarach (specjalistyczne zabiegi oraz kompleksowe turnusy rehabilitacyjne). Na kuracjuszy czekają też rytuały odnowy biologicznej oraz zdrowe, przyjemne turnusy odchudzające. Goście mają zapewnione również inne atrakcje takie jak chociażby wieczory przy ognisku, karaoke, spotkania z poezją, z lokalną kulturą, wycieczki po okolicy.  

Skontaktuj się z ośrodkiem, aby wszystko potwierdzić

Na zdrowiu nie należy oszczędzać, z drugiej strony trzeba dokładnie sprawdzić miejsce, w którym odbędzie się turnus rehabilitacyjny. Co sprawdzić przed wykupieniem wczasów? Oto lista, którą warto zrealizować:

 • potwierdzenie zaplanowanych zabiegów i celów terapii,
 • sprawdzenie wykształcenia i specjalizacji fizjoterapeutów,
 • zweryfikowanie listy lekarzy, specjalistów,
 • liczba pacjentów podczas grupowych zajęć fizjoterapeutycznych,
 • ilu pacjentów przypada na jednego opiekuna i fizjoterapeutę.

Dobrze jest również dowiedzieć się więcej na temat diety i to nie tylko w przypadku turnusu odchudzającego. Wiele osób stosuje diety eliminacyjne, zdrowotne, wegetariańskie, wegańskie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej ośrodków ma w swojej ofercie również menu odpowiadające takim wymaganiom.

Warto wiedzieć, że w Centrum Dobry Brat na pacjentów czeka:

 • spersonalizowany program dietetyczny,
 • indywidualnie dopasowany pakiet zabiegów rehabilitacyjnych, z zakresu odnowy biologicznej czy odchudzania,
 • atrakcje na terenie ośrodka, wycieczki i zdrowe formy ruchu.

Oceń artykuł:
Ocena:
Brak