Odżywki przedtreningowe (pre-workout) - czy warto stosować?

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Odżywki przedtreningowe (pre-workout) - czy warto stosować?

Suplementy przedtreningowe typu pre-workout cieszą się ogromną popularnością ze względu na szybkie i silne działanie. Mogą wspierać wydolność organizmu i dodawać energii. Skąd wynika takie działanie i czy warto stosować przedtreningówki?

Czym są przedtreningówki (odżywki pre-workout)?

Przedtreningówki (ang. pre-workout) to produkt przeznaczony dla sportowców, o działaniu stymulującym układ nerwowy i wspomagającym organizm w trakcie treningu. Odżywki przedtreningowe mogą:

  • zwiększyć wydolność organizmu podczas wysiłku fizycznego,

  • poprawić efektywność treningu,

  • obniżyć poziom zmęczenia,

  • mieć działanie pobudzające i dodające energii,

  • zwiększać zdolności regeneracyjne po zakończeniu treningu.

Większość preparatów typu pre-workout stosuje się na 30 minut przed treningiem.

Jaką odżywkę pre-workout warto zastosować?

Nie wszystkie suplementy diety pre-workout dostępne na rynku wykazują opisane wyżej działanie. Aby uzyskać zadowalające efekty, należałoby sięgnąć po odżywkę zawierającą odpowiednią kompozycję składników, takich jak:

  • beta alanina, która wspomaga gospodarkę wapniem w komórkach mięśni, ma działanie antyoksydacyjne, może korzystnie wpływać na wytrzymałość organizmu,

  • arginina - umożliwia osiągnięcie tzw. pompy mięśniowej,

  • kofeina - pobudza OUN (ośrodkowy układ nerwowy), obniża poziom zmęczenia, wspomaga koncentrację,

  • cytrulina - może wspierać zdolności wysiłkowe i obniżać poziom zmęczenia,

  • tauryna - opóźnia moment wystąpienia uczucia zmęczenia.

Niektóre odżywki pre-workout zawierają także kreatynę, która przyspiesza regenerację mięśni. Osoby, które są w okresie przejściowym między cyklami kreatynowymi, powinny jednak wybrać mieszankę pre-workout bez kreatyny (np. chlorowodorek kreatyny, monohydrat kreatyny czy jabłczan kreatyny). 

W kwestii skuteczności, istotna jest ponadto biodostępność poszczególnych substancji i stopień rozpuszczalności, a także mnogość składników aktywnych w jednym preparacie. Przy wyborze suplementu pre-workout należy weryfikować jakość produktu pod kątem przeprowadzonych badań laboratoryjnych i posiadanych certyfikatów.

Składniki, które nie mają większego znaczenia dla działania i nie powodują utraty właściwości produktu, to np. substancje przeciwzbrylające, słodzące, regulatory kwasowości (kwas jabłkowy, kwas cytrynowy), fosforan wapnia, guma ksantanowa, acesulfam potasu, dwutlenek krzemu, chlorowodorek pirydoksyny.

Czy warto stosować pre-workout?

Korzyści ze stosowania odżywek pre-workout jest wiele. Przede wszystkim zaletą jest efekt pobudzenia, przez co osoba trenująca lepiej skupia się na wykonywanych ćwiczeniach i ma więcej energii. Efektem tego może być trening o większej intensywności i realne uzyskanie lepszych osiągów. Dodatkowo niektóre przedtreningówki wspomagają uzyskanie pompy mięśniowej, co będzie zaletą dla osób, którym zależy na wizualnym powiększeniu mięśni oraz poprawa czucia mięśniowego (to przekłada się natomiast na efektywniejsze wykonywanie kolejnych powtórzeń). 

Pre-workout - przeciwwskazania

Nie wszyscy jednak mogą stosować pre-workout. Produkt tego typu z reguły zawiera kofeinę i inne składniki pobudzające, które mogą podwyższać ciśnienie krwi, przez co nie są wskazane dla osób z nadciśnieniem tętniczym, kobiet w ciąży, karmiących piersią i dzieci, w przypadku chorób układu krążenia. Jeśli dodatkowo suplement zawiera substancje słodzące, na jego stosowanie powinny uważać osoby z zaburzeniami gospodarki insulinowej.

Nie powinno się ponadto spożywać produktu w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników. Przed zastosowaniem suplementu, warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza w przypadku osób wrażliwych. Pamiętaj również, że suplement diety nie powinien być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Dla utrzymania wysokiej wydolności organizmu należy prowadzić zdrowy tryb życia i zrównoważony sposób żywienia.

Oceń artykuł:
Ocena:
Brak