Najlepszy antyperspirant na upalne dni

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Najlepszy antyperspirant na upalne dni

Lato i wakacje to dla większości z nas wspaniały czas, kiedy możemy korzystać ze słońca i ciepła po wielu miesiącach zimna i szarówki. Pogodna aura na dworze sprzyja również wielu aktywnościom na świeżym powietrzu – wielu z nas decyduje się na rowerowe wycieczki w wolnych chwilach czy nawet odprężające spacery po pracy. Niestety upały nie sprzyjają tylko aktywnemu wypoczynkowi, ale również nadmiernemu poceniu się naszej skóry. W takiej sytuacji konieczna jest ochrona przed potem, taka jak choćby antyperspirant. Zagęszczenie ofert na rynku powoduje jednak, że często nie wiemy, czym kierować się przy wyborze tego kosmetyku. Jak wybrać najlepszy antyperspirant?

 

Antyperspirant – kiedy powinniśmy go użyć?

Żeby móc dobrze zastanowić się nad wyborem, jaki będzie dla nas najlepszy antyperspirant, warto jest poświęcić chwilę na kwestie fizjologiczne związane z poceniem. Jak to wszystko działa i jakie znaczenie ma źródło problemu przy wyborze antyperspirantu? 

 

Pocenie, czyli naturalna czynność fizjologiczna

Na naszej skórze znajdują się gruczoły potowe i to właśnie one są źródłem plam pod pachami, kiedy tylko zrobi się nieco cieplej. Przez gruczoły potowe wydostają się z naszego organizmu różne produkty uboczne procesu przemiany materii, woda i sole mineralne, razem tworzące pot. Jego głównym zadaniem jest ochłodzenie naszego organizmu i jego ochrona przed przegrzaniem, więc nie można powiedzieć, że pot jest całkowicie bezużyteczny. Pocenie się to naturalna czynność fizjologiczna, która spełnia określone funkcje – po co w takim wypadku nam antyperspirant?

 

Nadmierne pocenie – jaki antyperspirant wybrać?

Tak jak udało nam się już ustalić, pocenie się jest naturalną reakcją organizmu na możliwość przegrzania. Jeśli temperatura na zewnątrz zwiększy się, zaczniemy się pocić – skoro to takie proste, to po co decydujemy się na antyperspirant? Czasami pocenie może okazać się zbyt obfite, co będzie skutkować naszym dyskomfortem. Pot niestety wydziela dosyć nieprzyjemny zapach, który wpłynie na nasze samopoczucie i pewność siebie. Nadmierne pocenie może być nawet wskazówką, która pozwoli zauważyć zmiany chorobowe w naszym organizmie. Jeśli kładziemy się do łóżka wieczorem i rano budzimy się zlani potem, zdecydowanie powinniśmy sięgnąć w tej sprawie po opinię specjalisty, gdyż może to wskazywać na problemy z hormonami, cukrzycę czy nawet zmiany nowotworowe.

 

Jak widać, nie powinno się lekceważyć nadmiernego pocenia. Jeśli jednak jesteśmy w pełni zdrowi, a nasze gruczoły potowe są nadmiernie pobudzone, dobrym wyborem będzie sięgnięcie po antyperspirant. Jak wybrać najlepszy antyperspirant względem naszych potrzeb?

 

Antyperspirant – najlepsza ochrona przed potem

Antyperspirant to kosmetyk, który może pomóc nam na nadmierne pocenie, które utrudnia nam życie. Jak działa antyperspirant? Najprościej mówiąc, zatyka on gruczoły potowe. Powstałe w wyniku jego aplikacji czopy nie są trwałe i łuszczą się wraz z naszym naskórkiem, więc nie musimy się martwić o żadne ekstremalne i niebezpieczne działanie. Ochrona zapewniona przez antyperspirant może się utrzymywać na naszej skórze nawet do 48 godzin, jednak najbezpieczniej jest nie nosić antyperspirantu więcej niż jedną dobę. Chociaż ryzyko jest niewielkie, nadmierna warstwa antyperspirantu może się odpowiednio nie złuszczyć, co prowadzi do reakcji zapalnej. Z tego powodu bezpiecznym wyjściem jest dokładne zmywanie antyperspirantu każdego wieczora. 

 

Jak działa antyperspirant?

Za zatykanie naszych gruczołów potowych odpowiedzialne są związki glinu występujące w antyperspirantach – jeśli więc szukamy dla siebie najlepszego produktu, powinniśmy zerknąć w skład, czy obfituje on właśnie w glin. Dla niektórych jest to kontrowersyjne rozwiązanie, ponieważ związki glinu mogą być potencjalnie kancerogenne – na ten moment nie wykazały tego jednak żadne badania, a najprawdopodobniej i tak nie przenikają one przez skórę w takim stopniu, aby stanowić dla nas jakiekolwiek zagrożenie. 

 

Jeśli boimy się związków glinu, możemy zwrócić uwagę na produkty, w których jest on czymś zastąpiony. W tym celu najczęściej wykorzystuje się ałun, więc to właśnie jego powinniśmy szukać na etykietach, jeśli chcemy wybrać najlepszy antyperspirant naturalny. 

Oceń artykuł:
Ocena:
Brak