Laptop i krzywy kręgosłup. Lepszy jest komputer stacjonarny?

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Laptop i krzywy kręgosłup. Lepszy jest komputer stacjonarny?

Ostatnie lata diametralnie zmieniły sposób wykonywania pracy dużej części osób na całym świecie. Rozwój technologiczny sprawił, że wiele obowiązków można wykonywać korzystając z komputerów w zaciszu swojego domu. Ze względu na wygodę większość osób decyduje się na używanie mniejszych i bardziej poręcznych laptopów. Możliwość łatwego transportu i zmiany jego umiejscowienia sprawiają, że mobilne komputery gwarantują komfortową pracę podczas leżenia w łóżku lub na kanapie. Niestety bardzo często zapomina się o zdrowotnym aspekcie naszego zatrudnienia, ponieważ okazuje się, że nie zawsze to co jest wygodne ma korzystny wpływ na nasz organizm.

Laptopy – komfort nie idzie w parze ze zdrowiem

Używanie komputerów o mniejszych rozmiarach pozwala na pracę zdalną w każdym miejscu - podczas jazdy pociągiem, poza domem, na kanapie. Od wielu lat wiadomo, że przyjmowanie podczas siedzenia szkodliwej pozycji ciała prowadzi do powstawania wad postawy, takich jak skrzywienia kręgosłupa. Czynnikiem predysponującym jest właśnie korzystanie z laptopów w pozycji półleżącej, pochylonej i wszystkich innych, które wydają się z pozoru mniej męczące. W rzeczywistości przyjmowanie takiego ustawienia powoduje powstawanie przykurczów i osłabienia tkanki mięśniowej. Objawy te manifestują się zgarbioną sylwetką ciała lub innymi poważniejszymi zmianami strukturalnymi, które wymagają specjalistycznego leczenia.

Alternatywa jest doskonale znana

Na przeciwnym biegunie wpływu na nasze funkcjonowanie znajdują się komputery stacjonarne. Urządzenia te zostały kilka lat temu wyparte przez mniejsze i lżejsze odpowiedniki w postaci notebooków, jednak dopiero teraz okazuje się, że zmiana ta wcale nie była lepsza dla ludzkiego ciała. Korzystanie z komputera stacjonarnego wymaga zagospodarowania stanowiska pracy, które będzie indywidualnie przystosowane do każdej jednostki. Nie ma zatem możliwości położenia się na sofie i spędzania w tej niezdrowej dla kręgosłupa pozycji ośmiu godzin w ciągu dnia. Praca przy komputerze stacjonarnym charakteryzuje się ergonomią, dzięki której mamy pewność, że pozycja którą przyjęliśmy jest dla nas odpowiednia.

Zadbaj o swój kręgosłup

Zdrowie jest wartością docenianą najczęściej dopiero w momencie jej utraty. Warto zadbać o swój kręgosłup, zwłaszcza podczas długotrwałego siedzenia przy komputerze. Na https://www.morele.net/ można znaleźć szereg urządzeń stacjonarnych, które nie tylko sprawią, że praca stanie się efektywniejsza, ale też pomogą utrzymać całe ciało w zdrowiu. Podczas pracy zalecane korzystanie jest właśnie z komputerów stacjonarnych, dlatego warto rozważyć zakup takiego sprzętu. W każdej firmie odpowiednie wyposażenie wpływa na jakość wykonywanej pracy – o to samo należy zadbać podczas tak zwanego „home office”, czyli zdalnej pracy. Dodając do tego odpowiedni fotel i optymalną wysokość biurka można w łatwy sposób zorganizować stanowisko, z którego korzystanie nie będzie przykrym obowiązkiem, lecz przyjemnością. Wybierz komputer stacjonarny i ciesz się dobrym zdrowiem przez najbliższe lata!

Oceń artykuł:
Ocena:
Brak