Kwas alfa liponowy - twój sprzymierzeniec w walce o nieskazitelną cerę

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Kwas alfa liponowy - twój sprzymierzeniec w walce o nieskazitelną cerę

Najsilniejszy i najbardziej wszechstronny spośród wszystkich przeciwutleniaczy — kwas alfa liponowy (ALA), bo o nim mowa, w największym stopniu przeciwdziała różnego rodzaju wolnym rodnikom, które uszkadzają komórki. Nasza skóra jest w wielkim stopniu narażona na atak oksydantów, dlatego tak wielkie nadzieje powinniśmy pokładać w ALA. Sprawdź, co potrafi ten mało znany związek!

 

Kwas alfa liponowy znajduje zastosowanie w profilaktyce i terapii różnych schorzeń związanych ze stresem oksydacyjnym — wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasła „kwas alfa liponowy a tarczyca” czy „kwas alfa liponowy a nowotwory”, aby przekonać się o jego potężnej sile i wszechstronności. A jakie znaczenie ma kwas alfa liponowy w kosmetyce? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

 

Co to jest kwas alfa liponowy?

Kwas alfa liponowy to silny związek organiczny, który występuje we wszystkich komórkach, zarówno zwierzęcych, roślinnych, jak i ludzkich. Jego obecność jest niezbędna do aktywności wielu enzymów i ich prawidłowego funkcjonowania.

 

ALA, w przeciwieństwie do innych antyoksydantów jak np. witaminy C i E, jest w stanie zwalczać wolne rodniki absolutnie wszędzie, a nawet przenikać do przestrzeni międzykomórkowych i chronić DNA. Wynika to z jego zdolności do rozpuszczania się zarówno w wodzie, jak i w tłuszczach. To wyróżnia go na tle innych antyoksydantów. Co więcej, przedłuża działanie antyoksydantów w organizmie i stymuluje syntezę glutationu — głównego „wymiatacza” wolnych rodników.

 

Kwas alfa liponowy penetruje wszystkie części komórki, chroniąc ją przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki

Kolejną charakterystyczną cechą kwasu alfa liponowego jest jego zdolność do wpływania na metabolizm. Ponieważ w naturze kwas ten jest zlokalizowany w mitochondriach, od których zależy sprawność komórek, może wpływać na szybkość ich działania.

- Wyższy poziom energii pozwala wchłonąć więcej składników odżywczych, szybciej wydalić odpady i wymienić uszkodzone części. Jeśli metabolizm komórkowy spowalnia (co ma miejsce np. wtedy, gdy organizm się starzeje), komórce brakuje energii do wykonywania swoich podstawowych funkcji — tłumaczy pracownik specjalistycznego sklepu Mito-Pharma, dystrybutora mitoceutyków, w tym kwasu alfa liponowego o wysokim stopniu przyswajalności - https://www.mito-pharma.pl/product-pol-67--Kwas-alfa-liponowy-MSE-dr-Enzmann.html

 

Kwas alfa liponowy — nieoceniona pomoc dla naszej skóry

Działanie tej cudownej substancji dotyczy całego ciała, a zatem i skóry. Kwas alfa liponowy działa dłużej niż inne antyoksydanty i — jak wspomniano wyżej — jest w stanie pomóc nawet swoim słabszym „kuzynom”, witaminie C i E, działać wydajniej. Blokuje też wytwarzanie przez komórkę cytokin, czyli prozapalnych substancji chemicznych, które ją uszkadzają i przyspieszają starzenie.

Kwas alfa liponowy to jedyny znany antyoksydant, który potrafi tak skutecznie działać, chroniąc nasze zdrowie i czyniąc dla skóry prawdziwe cuda. Na rynku kosmetycznym istnieje wiele produktów do pielęgnacji cery zawierających przeciwutleniacze. Preparaty z kwasem alfa liponowym spowalniają procesy starzenia, jednocześnie zmniejszając widoczność zmarszczek. Nierzadko łączy się go z innymi antyoksydantami, aby stymulować jego moc przeciwutleniającą.

Warto także zadbać o jego dostarczanie wraz z dietą. Kwas alfa liponowy występuje w produktach spożywczych takich jak ziemniaki, brokuły i szpinak, chociaż głównym źródłem jest czerwone mięso, a zwłaszcza wątroba i serce. Ponieważ jednak ALA jest wyjątkowo wrażliwy na obróbkę termiczną, nieocenionego źródła na odpowiednio wysokim poziomie dostarcza suplementacja doustna. W przypadku zaawansowanych chorób może okazać się nawet konieczna dożylna suplementacja, jednak wlewy z kwasu alfa liponowego są zlecane przez lekarza prowadzącego terapie.

Oceń artykuł:
Ocena:
Brak