Jak zdobyć L4 online? Porady dotyczące zwolnienia lekarskiego

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Jak zdobyć L4 online? Porady dotyczące zwolnienia lekarskiego

Dla wielu osób chorych przymus udania się do przychodni i czekanie w kolejce do lekarza jest ogromnym wyzwaniem. Gdy nie czujemy się dobrze, to każda podróż jest męcząca, nie wspominając już o możliwości zarażenia ludzi dookoła. Długie kolejki w placówkach ochrony zdrowia i niemożność znalezienia terminu od ręki – gdy najbardziej tego potrzebujemy – są niezwykle uciążliwe. Z tego względu z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z konsultacji telefonicznej lub wideo z lekarzem, który wystawia zwolnienia L4 przez internet. Z tego artykułu dowiesz się, jak szybko otrzymać niezbędne L4 online.

Jak uzyskać L4 (zwolnienie lekarskie) online bez wychodzenia z domu?

Istnieje wiele sposobów, jak uzyskać zwolnienie L4 przez internet. Najprostszym jest oczywiście odbycie porady online lub teleporady. Jeżeli jesteś chory, zadzwoń do przychodni, w której przyjmuje Twój lekarz pierwszego kontaktu i poproś o taką możliwość. Jeżeli okaże się to niemożliwe, konieczne może być skorzystanie z usługi prywatnej. Konsultacja z L4 online oferowana jest przez wielu lekarzy, przychodnie czy różnego rodzaju platformy internetowe. Lekarz udziela konsultacji przez telefon lub internet, wypytuje o objawy, stawia diagnozę, a następnie, jeśli są ku temu powody, wystawia L4 online.

Obecnie cały proces jest bardzo scyfryzowany. Przede wszystkim zwolnienie nie jest kawałkiem papieru, który należy dostarczyć pracodawcy. Wystarczy, że w rozmowie z lekarzem podamy NIP, a czasem nawet samą nazwę firmy, w której jesteśmy zatrudnieni. L4 online zostanie przyjęte przez system. Oczywiście warto też zadzwonić do swojego przełożonego i powiadomić o tym, że będziemy nieobecni na podstawie właśnie tego zwolnienia. W przypadku dłuższej nieobecności dobrze jest zdecydować się na samodzielne sprawdzenie L4 online.

Dostęp do zwolnienia lekarskiego online – jak to działa?

Jak sprawdzić L4 online? Najprostszy sposób to skorzystanie z Platformy Usług Elektronicznych ZUS-u. Uprzednio musisz zarejestrować się na PUE ZUS, co można najprościej zrobić przy użyciu profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Gdy już mamy konto i zalogujemy się na nie, możemy przejść do sprawdzenia L4 online. Wchodzimy w zakładkę „ubezpieczony”, a następnie w kartę „zaświadczenia lekarskie”. Tam znajdziemy wszelkie istotne dokumenty, a wśród nich zwolnienie lekarskie L4 online. W ten sposób możemy sprawdzić wszystkie szczegóły zwolnienia, łącznie z okresem jego trwania.

Konsultacja online – sposób na uzyskanie zwolnienia lekarskiego z domu

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie przez internet? Jak wspomnieliśmy wyżej, potrzebna jest najpierw konsultacja medyczna. Czasami taka usługa może zostać zrealizowana nawet w formie tekstowej – na podstawie informacji wpisanych w odpowiednie pola lekarz jest w stanie wystawić receptę i zwolnienie. Warto jednak skorzystać z wideokonsultacji przez internet lub teleporady. Rozmowa z pewnością pozwoli lepiej zdiagnozować problem.

E-zwolenienie lekarskie nie jest jedynym dokumentem, który można łatwo uzyskać w ten sposób. Współcześnie lekarze mają możliwość wystawić przez internet również receptę. E-recepta ma formę specjalnego kodu, który pacjent musi po prostu podać w aptece, aby został mu wydany odpowiedni lek. Dzięki tej usłudze wystawienie i wykupienie recepty jest bardzo proste i wygodne – nie musimy już pilnować kartki z podpisem i pieczątką lekarza. Do realizacji recepty wystarczy kod złożony z kilku cyfr i numer PESEL.

W podobnie wygodny sposób działa e-zwolnienie lekarskie z pracy, takie jak L4, którego szczegóły można łatwo sprawdzić dzięki Platformie Usług Elektronicznych. System elektronicznej opieki zdrowotnej jest w Polsce bardzo dobrze rozwinięty, a przez internet załatwimy nie tylko kwestie naszego zdrowia, lecz także znaczną większość spraw urzędowych. Warto się tym zainteresować i korzystać z ułatwień, jakie niesie współczesna technologia. Szczególnie jeśli jest to pilna sprawa, która dotyczy zdrowia.

Oceń artykuł:
Ocena:
Brak