Elektroniczna dokumentacja medyczna dla fizjoterapeuty

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Elektroniczna dokumentacja medyczna dla fizjoterapeuty

Zmiana przepisów prawnych z dnia 2 kwietnia 2019 wymusza na fizjoterapeutach, którzy chcą wykonywać zawód w ramach działalności leczniczej jako praktykę fizjoterapeutyczną, uzyskanie wpisu do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą (RPWDL). Jest to też bardzo dobry moment dla tych podmiotów, które jeszcze nie prowadzą dokumentacji w formie elektronicznej, aby zdecydować się na narzędzie do tego dedykowane. Pamiętajmy, że obowiązek prawny dotyczący prowadzenia i udostępniania dokumentacji medycznej dotyczy również fizjoterapeutów. Fizjoterapeuta ma obowiązek ustawowy sporządzać dokumentację medyczną w formie zbiorowej księgi zabiegów leczniczych oraz indywidualną kartę pacjenta. Każdy pacjent ma prawo wglądu do swojej dokumentacji zgodnie z artykułem 23 ustawy o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Dokumentacja medyczna jest źródłem informacji na temat prowadzonego procesu terapeutycznego pacjenta oraz może stanowić najważniejszy dowód w ewentualnej sprawie np. o błąd medyczny.


Program do EDM – jak dokonać właściwego wyboru? 

Najlepszy program dla fizjoterapeuty do elektronicznej dokumentacji medycznej to taki, który odpowiada na realne potrzeby jego użytkowników, optymalizuje pracę oraz oferuje automatyzację procesów, które oszczędzają czas na formalnościach. Istotna jest kwestia zgodności z wytycznym RODO czy Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Prowadzona elektroniczna dokumentacja medyczna w oparciu o dedykowany do tego program zawsze powinna być kompletna, oznacza to, że wszelkie załączniki i inne dokumenty powinny być trwale przypisane do karty pacjenta lub do wizyty. W razie kontroli, która zawsze zaczyna się od weryfikacji dokumentacji, posiadanie dobrze zorganizowanej bazy danych jest kluczowe. Zaimplementowane śledzenie zmian w takich aplikacjach powinno pokazywać historię wpisów, co czyni dokumentację transparentną zarówno dla samego pacjenta, jak i organu nadzorczego. Idąc dalej należy zwrócić uwagę na kompletność karty wizyty. Idealna karta to taka, która prowadzi fizjoterapeutę i pacjenta przez cały proces diagnostyczno-terapeutyczny. Istotne są pola na:

- kompleksowy wywiad medyczny, w tym badanie podmiotowe uwzględniając opis dolegliwości,

- wizualizację dolegliwości na diagramie fizjoterapeutycznym,

- określenie istoty dolegliwości,

- wykonanie badania przedmiotowego czyli analizy ruchu, w tym opis funkcjonalny, diagnostykę różnicową, rozpoznanie z kodami ICD 10 i ICF i plan fizjoterapii.

Karta powinna mieć również możliwość dodawania załączników w postaci pdf i zdjęć.


W aplikacji dla gabinetu Medfile® funkcje szyte są na miarę Twoich potrzeb

Medfile® to program dla gabinetu lekarskiego i fizjoterapeutycznego przygotowany na potrzeby reformy zachodzącej w ochronie zdrowia. Dzięki globalnemu myśleniu o potrzebach placówek medycznych i fizjoterapeutycznych wyodrębnione zostały trzy moduły, jakie stanowią core aplikacji:

  1. Promocją i sprzedażą usług.
  2. Realizacją konsultacji.
  3. Obsługą po-konsultacji (posprzedażowa, praca biurowa).

W Medfile® doskonale wiemy, jak praca w oparciu o jeden program optymalizuje wszystkie działania. Poniżej przedstawiamy najważniejsze funkcje, wraz z krótkim opisem.


Interaktywny kalendarz

Wielofunkcyjny kalendarz zintegrowany jest z platformą ZnanyLekarz, Google Calendar oraz rejestracją pacjentów online Medfile®. Możliwe jest wprowadzanie wizyt pojedynczych, a także konsultacji grupowych. Dostępne są udogodnienia takie jak automatyzacja zapisu na wizytę, kopiowanie wizyt, tworzenie wizyt powtarzalnych, możliwość dodawania przerwy pomiędzy wizytami, autopodpowiadanie dostępnych godzin, implementacja szablonów.

 

e-Kartoteka i karta fizjoterapeutyczna

Dedykowana karta dla fizjoterapeutów w oparciu o wytyczne KIF z kodami ICF, wizualizacją dolegliwości na diagramie fizjoterapeutycznym, możliwością budowania testów w oparciu o przygotowane formularze. Dostępne są również szablony dokumentów – zaświadczenia i skierowania, formularze i treść zgody RODO. Moduł posiada rozbudowane funkcje, takie jak:

- pakiety usług specjalistycznych, scalanie pacjentów, operacje grupowe na pacjentach, tworzenie faktur zbiorowych, wystawianie rachunków, dodawanie załączników;

- kody ICF; ICD-10/ICD-9, bazy leków z codzienną aktualizacją, recepty (refundowane, nierefundowane, własne receptury), e-recepty, e-ZLA, e-WUŚ.

 

Kody ICF; ICD-10/ICD-9

 

Elektroniczna Dokumentacja Medyczna

Integracja z platformami P1 i P2 (CSIOZ). e-Recepta. e-ZLA. e-WUŚ.

 

Elektroniczny formularz dla pacjenta

Wysyłka na adres e-mail z zabezpieczeniem w formie tokena formularza do samodzielnego wypełnienia przez pacjenta. Odpowiedzi pacjenta automatycznie zapisują się w jego karcie wizyty. Zastosowania w postaci wypełnienie przez pacjenta wywiadu medycznego, ankiety zdrowotnej czy wyrażenie zgodny na oferowane usługi specjalistyczne.

 

Rejestracja pacjentów online 3w1 i powiadomienia SMS

Możliwość osadzenia formularza zapisu na wizytę na stronie www, w którym godziny dostępnych wizyt generują się dynamicznie w odniesieniu do kalendarza w aplikacji uwzględniając zarezerwowane już w kalendarzu wizyty. Rejestracja w podziale na usługę/specjalistę/gabinet. Przypomnienie o wizycie poprzez SMS. 100 SMS gratis na start dla każdego Użytkownika oraz 10 SMS w okresie testowym.

 

Darmowa strona www gabinetu, katalog gabinetów, znajdź specjalistę  

Dzięki przygotowanym szablonom w prosty sposób można zbudować swoją stronę www, która pracuje 24/7. Na stronie można również zamieścić formularz do rejestracji pacjentów online oraz automatycznie uzyskać swoją stronę w katalogu „gabinetów” – zobacz www.medfile.pl/gabinety/

 

Aplikacja mobilna iOS i Android

Aplikacja pozwala na sprawne zarządzanie wizytami. Szybki dostęp do umówionych pacjentów przez mobile ułatwia lekarzowi sprawdzenie godzin pracy w danym dniu, a recepcjonistce pozwala zarządzać kalendarzem lekarza przez pominięcie tradycyjnego papierowego kalendarza. Z poziomu aplikacji można przejść do responsywnej karty pacjenta.

 

Import bazy danych pacjentów do Medfile®

Uwaga! Do 31.08.2019 migracja danych za 0 zł! Dodatkowo przez pierwsze 3 miesiące abonament w promocyjnej cenie 1 zł!

 

Integracja z Laboratoriami
Szybkie i skuteczne zlecanie badań laboratoryjnych i ich odczytu dzięki automatycznemu załadowaniu wyników do karty pacjenta.

 

Telemedycyna /Zdalny Gabinet

Połączenie specjalistów z pacjentami w świecie online poprzez sieć teleinformatyczną 24/7.

e-Konsultacje za pomocą wideo, czatu czy telefonu w oparciu o przeprowadzony wywiad lekarski czy dostarczone wyniki badań pacjenta.

 

Telefonia VoIP

Telefonia VoIP w Medfile® to kompletna oferta obejmująca własny numer stacjonarny/komórkowy centralę telefoniczną ze scenariuszami IVR, nagrywanie połączeń i wirtualny fax.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie? Umów się na bezpłatną prezentację systemu Medfile®. Zadzwoń pod numer (+48) 530 610 330 lub napisz do nas maila na adres: biuro@medfile.pl

Oceń artykuł:
Ocena:
Brak