Co zyskujesz dzięki e-recepcie? 5 kwestii, które ułatwią ci życie

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Co zyskujesz dzięki e-recepcie? 5 kwestii, które ułatwią ci życie

Zalety e-służby zdrowia doceniło już wielu pacjentów. E-recepta to nie tylko mniejsze ryzyko błędów lekarzy czy farmaceutów, ale również znaczne ułatwienie dla pacjentów. O zaletach wprowadzenia e-recept można mówić bardzo długo – poniżej znajdziesz 5 najważniejszych kwestii. Podpowiadamy również, skąd ogromna popularność e-recept wystawianych przez Internet.

Co to znaczy e-recepta?

Obowiązującą aktualnie w naszym kraju formą przepisywania leków pacjentom przez lekarzy jest recepta elektroniczna. Wiele osób wciąż zastanawia się, co to znaczy e-recepta, więc przybliżymy nieco ten temat. E-receptą nazywamy dokument elektroniczny, będący cyfrową wersją znanej z lat wcześniejszych recepty papierowej. E-recepty mogą być oczywiście wystawiane w czasie wizyt stacjonarnych, choć to nie jest jedyna opcja. Można również wystawiać je po konsultacjach zdalnych.

Jak działa e-recepta, czyli co zyskujesz dzięki cyfryzacji polskiej służby zdrowia

Zalet wprowadzenia e-recept jest bardzo dużo i z pewnością każdy z pacjentów będzie tu w stanie wypowiedzieć się we własnym imieniu.

1.      Gdzie znajdę e-receptę, jeśli usunę przypadkowo SMS z kodem?

Wszystkie elektroniczne wersje recept zapisywane są w IKP. Jeśli zatem zdarzy się, że pacjent przypadkowo usunie SMS z kodem swojej recepty lub nie będzie mógł dostać się na swoją skrzynkę mailową, to sprawa nie jest jeszcze zamknięta. Wystarczy zalogować się do swojego IKP, a znaleźć można tam historię swoich recept.

2.      Ważność recepty – jak można to łatwo sprawdzić?

Nie zawsze recepty realizowane są przez pacjentów od ręki. Czas, jaki pozostał pacjentowi na wykupienie leków zapisanych na e-recepcie można łatwo sprawdzić, logując się do swojego IKP.

  1. Szybki dostęp do danych w starych receptach

W swoim IKP pacjent może nie tylko sprawdzić stan realizacji swoich recept czy ważność recepty. To także duże ułatwienie, gdy pacjent musi poinformować innego specjalistę o zażywanych przez siebie lekach, ale nie pamięta ich nazw czy dawkowania.

4.      Kod recepty – dlaczego jest to wygodne rozwiązanie?

Idąc do apteki, nie musisz już zadawać sobie w myślach pytania, „gdzie znajdę e-receptę w formie wydruku i w której torebce ona została?”. E-recepta jest komfortowym rozwiązaniem z tego względu, że nie trzeba posiadać jej wydruku, aby wykupić leki. To duże ułatwienie, gdy pacjent nie może w swoim imieniu wykupić lekarstw. Wystarczy, że przekaże 4-cyfrowy kod recepty bliskiej osobie, która znać będzie również jego PESEL, a będzie ona mogła w dowolnej chwili zrealizować receptę w aptece.

  1. Oszczędność czasu, czyli możliwość wystawiania recept przez Internet

E-recepty mogą być wystawiane nie tylko stacjonarnie, ale również w czasie konsultacji zdalnych. To znaczne ułatwienie, gdyż nie trzeba wcześniej rezerwować wizyty w przychodni i brać wolnego w pracy, dostosowując się do godzin przyjmowania lekarza. Przykładem strony oferującej takie usługi jest NaszaRecepta - https://naszarecepta.pl/, gdzie kod recepty można otrzymać nawet w 5 minut.

 

Dlaczego warto postawić na e-recepty wystawiane przez Internet?

Wiesz już, jak działa e-recepta oraz jakie są jej największe zalety – warto jednak szczególnie podkreślić korzyści, jakie wiążą się z e-receptą wystawianą przez Internet. Telemedycyna zyskała popularność głównie w czasach pandemii, jednak należy zaznaczyć, że popularność tego rozwiązania to również kwestia szybszego dostępu do lekarza i komfortu psychicznego pacjenta. Możliwość skorzystania z e-recepty online to między innymi brak konieczności dojeżdżania na wizytę tylko po przepisanie leków oraz marnowania czasu w kolejkach. To także wygodne rozwiązanie podczas wyjazdu, a także w sprawach niecierpiących zwłoki, gdy trudno w porę umówić się do lekarza stacjonarnie.

Oceń artykuł:
Ocena:
Brak