Alternatywne metody leczenia bólu: Przewodnik po naturalnych i holistycznych rozwiązaniach

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Alternatywne metody leczenia bólu: Przewodnik po naturalnych i holistycznych rozwiązaniach

Kiedy odczuwamy ból, zazwyczaj sięgamy po łatwo dostępne tabletki. Jednak nie zawsze musi być to konieczność. Istnieją inne alternatywne metody, które również mogą przynieść ulgę w bólu. Holistyczne podejście do leczenia oraz naturalne sposoby niejednokrotnie są doceniane w walce z różnymi schorzeniami. Na czym polega takie leczenie? Czy można je łączyć z tradycyjnymi terapiami?

Co to są alternatywne metody leczenia bólu?

Zwykle chcąc szybko uporać się z bólem, często sięgamy po niesteroidowe środki przeciwbólowe bez recepty. Zwane także jako NLPZ. Alternatywne metody łagodzenia bólu to różnorodne podejścia i terapie. Stosowane są jako uzupełnienie konwencjonalnych form leczenia.

Oto kilka przykładów alternatywnych metod leczenia bólu:

 • Laseroterapia — często wykorzystywana w leczeniu przewlekłych schorzeń, takich jak ból kręgosłupa, stawów czy mięśni. Również w procesie gojenia ran i zmniejszania stanów zapalnych skóry. 
  W wyniku działania lasera dochodzi do zwiększenia przepływu krwi i limfy w obszarze poddanym terapii. Może to prowadzić do zmniejszenia stanów zapalnych, redukcji obrzęków oraz stymulacji procesów regeneracyjnych w tkankach. Dodatkowo laseroterapia może wpływać na receptory nerwowe, zmniejszając ich wrażliwość na bodźce bólowe. 
 • Krioterapia — to innowacyjna metoda w leczeniu bólu. Opiera się na wykorzystaniu niskich temperatur. Działa poprzez kurczenie i rozszerzanie naczyń krwionośnych oraz wpływa na receptory nerwowe. Może dzięki temu przyczynić się do zmniejszenia dolegliwości bólowych i poprawy regeneracji tkanek. Dobrze sprawdza się w leczeniu bólów reumatycznych, kręgosłupa oraz mięśni.  
 • Termoterapia — ma szerokie spektrum zastosowań. Jej działanie opiera się na rozszerzaniu naczyń krwionośnych, wpływając na receptory nerwowe, a także poprawie krążenia. Wpływa na regenerację tkanek i zmniejszenie stanów zapalnych. Jest wykorzystywana do łagodzenia bólu mięśni, stawów, a także do zmniejszenia napięcia i skurczy mięśniowych. Wspomaga procesy regeneracyjne po urazach czy operacjach, a także może być stosowana w leczeniu stanów zapalnych. 
 • Ultradźwięki — ta terapia leczenia bólu wpływa na wiele aspektów w naszym organizmie. Fale przenikają w głąb tkanek, uszkadzając włókna nerwowe. Fale także hamują komórki odpowiedzialne za procesy zapalne. Nie jest to metoda odpowiednia przy bólach pourazowych. Najczęściej stosuje się ją przy stanach zapalnych mięśni, stawów oraz ścięgien. 

Istnieje jeszcze kilka innych form leczenia bólu. Chociażby takie jak stymulacje prądem o niskim natężeniu, blokady czy termolezja. Wybór odpowiedniej metody powinien należeć do specjalisty, który zna przypadek i historię schorzenia pacjenta. 


Przegląd naturalnych środków przeciwbólowych: zioła, olejki i suplementy

W poszukiwaniu różnych sposobów łagodzenia bólu, wiele osób zwraca się ku naturalnym środkom. Mogą one stanowić skuteczne wsparcie dla tradycyjnych terapii farmakologicznych. Zioła, olejki eteryczne i suplementy to przykłady naturalnych środków przeciwbólowych, które są wykorzystywane od wieków.

Jeśli chodzi o zioła działające przeciwbólowo, istnieje kilka wartych uwagi:

 • Dziurawiec stosowany jest zazwyczaj przy bólach brzucha lub bólach żołądka. Ma on także działanie rozkurczające i przyspieszające gojenie się ran. 
 • Kurkuma zawiera kurkuminę, która ma silne właściwości przeciwzapalne. Może być spożywana jako przyprawa lub suplement. Często wybierana jest przy bólach żołądka, jelit, a także w leczeniu chorób skóry. 
 • Czarny bez napar z kwiatów wykazuje działanie wspomagające leczenie stanów zapalnych dróg moczowych. Dodatkowo przynosi ulgę w bólach reumatycznych, migrenach oraz nerwobólach. Wyciąg z owoców pomaga w objawach zapalenia nerwów rwy kulszowej. 

Jednak naturalne sposoby na ból to nie tylko napary i herbaty. Również są to wyciągi z ziół zawarte w olejkach. Olejek z lawendy ma właściwości relaksujące i może pomóc w zmniejszeniu napięcia mięśniowego oraz bólu głowy. Sprawdzi się także przy łagodzeniu bólu związanego z menstruacją. Olejek z mięty pieprzowej ma działanie chłodzące i przeciwbólowe. Może być stosowany do masażu miejscowego. Olejek z rozmarynu ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Może być stosowany również do masażu lub inhalacji.

Suplementy diety takie jak Glukozamina i Chondroityna są popularne w leczeniu bólu stawów. Zwłaszcza w przypadku problemów związanych z zapaleniem stawów i bólem z nim związanym. Niedobór witaminy D może wpływać na zdrowie kości i stawów. Suplementacja może pomóc w łagodzeniu bólu. Z kolei kwasy tłuszczowe omega-3 mają właściwości przeciwzapalne. Suplementacja może wspomóc zmniejszenie stanów zapalnych, a także bólu.

Pamiętaj, że przed zastosowaniem jakiegokolwiek naturalnego środka przeciwbólowego, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Niektóre z nich mogą mieć interakcje z innymi lekami lub wywoływać reakcje alergiczne.


Holistyczne podejście do leczenia bólu: joga, medytacja i akupunktura

Holistyczne, czyli jakie? Metoda ta opiera się na podejściu, że człowiek jest całością. Holistyczne leczenie bólu skupia się na wszystkich obszarach związanych z życiem człowieka. Nie tylko na organie dotkniętym chorobą. Począwszy od technik relaksacyjnych, przez zdrowy styl życia, a także otoczenie, w jakim żyjemy.

Do holistycznych metod radzenia sobie z bólem należą:

 • Akupunktura 
 • Masaż 
 • Hipnoterapia 
 • Terapia wodna 
 • Terapia dźwiękiem 
 • Joga 

Warto podkreślić, że skuteczność holistycznych metod leczenia może się różnić w zależności od przypadku pacjenta. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek alternatywnej terapii, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Dzięki temu zapewni to pacjentowi bezpieczeństwo i odpowiednie dostosowanie metody do stanu zdrowia.


Jak bezpiecznie łączyć alternatywne metody leczenia bólu z tradycyjnymi terapiami?

Obecnie dostępność leków przeciwbólowych jest łatwa i powszechna. Wiele pacjentów decyduje się na tę formę ulgi w bólu. Również niska cena jest jednym z powodów. Jednak wymienione powyżej alternatywne metody bólu mogą pomóc równie dobrze, jak farmakoterapia. 

W przypadku kiedy nie odczuwamy ulgi w dolegliwościach, możemy zdecydować się na połączenie tych metod. Jednak powinno się to odbywać po konsultacji z lekarzem. Szczególnie jeśli chcemy sięgnąć po naturalne sposoby leczenia. Wiele ziół ma na tyle silne działanie, że może wywołać interakcje niepożądane z lekami. Pacjenci powinni również przestrzegać zalecanych dawek leków lub suplementów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto zasięgnąć rady specjalisty.

 

 

Oceń artykuł:
Ocena:
Brak