Jak czytać wyniki rezonansu magnetycznego?

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Jak czytać wyniki rezonansu magnetycznego?

Wynik rezonansu magnetycznego (MR) dla przeciętnego pacjenta może wydać się kompletnie niezrozumiały. Należy jednak w pierwszej kolejności pamiętać, że to lekarz kierujący nas na badanie będzie odpowiedzialny za poprawne zinterpretowanie i zrozumienie otrzymanego wyniku.

Wynik badania wiąże się ze skomplikowanym opisem bazującym na terminologii medycznej. Wraz z jego odbiorem nie otrzymamy od razu pełnej informacji o ewentualnej chorobie. Ta kwestia zawsze wymaga stosownej interpretacji specjalisty.

Jak długo czeka się na wynik i kto go odczytuje?

W tym przypadku wiele zależy od badanego obszaru – czy wykonywany był rezonans głowy, czy może badanie innej części ciała. Zazwyczaj na wyniki czeka się do 10 dni roboczych. W pilnych sytuacjach, które wymagają szczególnie szybkiej diagnostyki i interwencji (np. wypadek, zagrożenie życia) bądź gdy pacjent przebywa w szpitalu i badanie zostanie sklasyfikowane jako pilne, wynik oczywiście można otrzymać znacznie szybciej.

Po otrzymaniu wyników rezonansu magnetycznego (w formie płyty CD/DVD z obrazem badania oraz pisemnym opisem wykonanym przez lekarza radiologa) pacjent powinien odbyć wizytę u wykwalifikowanego lekarza, który pomoże w zinterpretowaniu obrazu oraz opisu diagnostyki. Należy zawsze pamiętać o unikaniu diagnozowania się na własną rękę lub z pomocą internetu. W wyszukiwarce lub na forach często bowiem możemy znaleźć informacje, które po prostu mijają się z prawdą i mogą tylko przynieść nam niepożądany stres i dezorientację. Zauważmy, że każdy przypadek jest inny, a jednostkowa interpretacja wyników wymaga rzetelnej wiedzy, specjalistycznego podejścia oraz fachowej oceny wszelkich zmian czy schorzeń. Bez odpowiedniego doświadczenia nie zyskamy nic, pozostając w niepewności, jakie kolejne kroki powinniśmy wykonać.

Wynik rezonansu magnetycznego

Co więc tak naprawdę będziemy wiedzieć o stanie naszego zdrowia dzięki przeprowadzeniu badania MR? Co może zasugerować nam wynik rezonansu w praktyce?

Ponieważ jest on przedstawiany za pomocą typowo fachowego, medycznego języka, dla przeciętnej osoby wyda się zapewne trudny i niezrozumiały. Wiele zależy również od ocenianych dolegliwości i badanego obszaru. Dzięki rezonansowi można wykryć ewentualne: nowotwory, torbiele, guzy, zmiany w układzie krążenia, żyłach i tętnicach. Sprawdzany jest także cały układ mięśniowo-szkieletowy, diagnozowane są zwyrodnienia kręgosłupa czy stany zapalne organizmu. Badanie MR wykonywane jest także w przypadku problemów neurologicznych, udarów i mikroudarów, omdleń, bólów niewiadomego pochodzenia, dolegliwości wieku starczego, wad serca itp.

Właśnie dlatego interpretacja zawsze powinna odbywać się w ścisłej konsultacji ze specjalistą. Należy zawsze pamiętać, że otrzymane wyniki muszą zostać zestawione z dotychczasowym przebiegiem dolegliwości czy stwierdzonej choroby, ogólnym stanem zdrowia, wywiadem lekarskim i ewentualnymi współistniejącymi dolegliwościami. Tylko wtedy zyskamy pewność, że dalsze podjęte kroki będa własciwe na drodze planowanego leczenia, kolejnych konsultacji lub badań diagnostycznych.

Oceń artykuł:
Ocena:
Brak