Masaż aromaterapeutyczny

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Masaż aromaterapeutyczny

Masaż aromaterapeutyczny to zabieg fizjoterapeutyczny o charakterze leczniczym i relaksacyjnym, połączony z wyjątkowym działaniem aromatycznych olejków eterycznych. Związki te od dawna wykorzystywane są podczas zabiegów pielęgnacyjnych i odprężających, zarówno w domu, jak i w profesjonalnych gabinetach masażu oraz gabinetach kosmetycznych. Może być to zabieg o charakterze miejscowym lub zabieg na całe ciało, w zależności od wymagań pacjenta oraz celu, jaki ma zostać osiągnięty.



Masaż to zabieg polegający na wykonywaniu odpowiednich ruchów wywołujących nacisk na tkanki. Powoduje to zwiększenie przepływu krwi przez naczynia, zwiększając tym samym dopływ tlenu i związków odżywczych do tkanek oraz usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Ponadto, masaż zwiększa wchłanianie preparatów pielęgnacyjnych i wspomaga wypoczynek po wysiłku fizycznym.Natomiast olejki eteryczne to mieszaniny wielu substancji o zróżnicowanych właściwościach chemicznych, powstających w komórkach wydzielniczych roślin. Z ponad 70 znanych nam olejków eterycznych, raptem kilkanaście ma zastosowanie w aromaterapii. Oddziałują one na nasz organizm w dwojaki sposób:
  •  przez skórę, a dokładniej poprzez naskórek, gruczoły łojowe, mieszki włosowe, skórę właściwą do głębiej leżących tkanek i narządów;
  • przez układ oddechowy, poprzez nos, receptory i nerwy węchowe do mózgu oraz poprzez nosogardziel, tchawicę, oskrzela, płuca do układu krwionośnego.

Z tego względu, dobranie odpowiednich olejków eterycznych do masażu wspomoże wyciszenie i odprężenie oraz wpłynie dodatnio na funkcjonowanie naszego organizmu.

Wskazania

Wskazania do masażu aromaterapeutycznego to przede wszystkim przemęczenie, napięcie nerwowe, przewlekły stres, złe samopoczucie, problemy ze skórą, obrzęk. Ponadto, zabieg ten wpływa pozytywnie na prace naszego układu immunologicznego, pracę serca, układu mięśniowo-szkieletowy czy układu nerwowego. Dobór odpowiedniego olejku eterycznego zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. W tabeli zaprezentowano najbardziej popularne wskazania do wykonania masażu aromaterapeutycznego z pomocą odpowiednio dobranych olejków:

 

Wskazanie

Olejek eteryczny

Skóra tłusta i trądzikowa

Cytrynowy, drzewa herbacianego, lawendowy

Skóra sucha

Geraniowy, neroli, różany, sandałowy

Skóra naczyniowa

Neroli, różany, rumianku rzymskiego

Cellulit

Cedrowy, cyprysowy, geraniowy, imbirowy, paczulowy

Grzybica

Bergamotowy, cedrowy, grejpfrutowy

Potliwość

Bergamotowy, cyprysowy, drzewa herbacianego

Obrzęki

Cyprysowy, imbirowy, mięty pieprzowej

Napięcie nerwowe

Lawendowy, melisowy, rumianku rzymskiego

Stany depresyjne

Cedrowy, drzewa różanego, geraniowy


Przeciwwskazania

Najistotniejsze przeciwwskazania do wykonania masażu aromaterapeutycznego to ciąża, choroba nowotworowa, nadwrażliwość na jakikolwiek składnik olejku eterycznego, wiek poniżej 15 i powyżej 65 roku życia. Inne przeciwwskazania to: aktywne choroby infekcyjne skórne i układowe, stany pooperacyjne, epilepsja, zakrzepica, migreny, powiększone węzły chłonne, artretyzm.

Przebieg

Zazwyczaj masaż aromaterapeutyczny jest wykonywany na całe ciało, ale zdarza się, że wykonuje się go miejscowo, w zależności od istniejących przeciwwskazań bądź zamierzonego efektu leczniczego.W zależności od oczekiwanych efektów zabiegu dobieramy olejek eteryczny. Do oleju bazowego ( np. oleju z pestek winogron czy migdałowego, oliwki) dodajemy kilka kropli olejku i mieszamy. Olejki eteryczne mogą być stosowane na skórę tylko w postaci rozcieńczonej – są zbyt skoncentrowane, aby stosować je bezpośrednio na skórę. Ruchy wykonywane w trakcie tego masażu są standardowe, a ich intensywność oraz siła nacisku dobierana jest indywidualnie do pacjenta. Na początku wykonuje się ruchy głaskania, po nich ruchy rozcierania oraz ugniatania. Masaż ma być relaksujący, dlatego ruchy osoby wykonującej zabieg powinny być płynne i powolne. Aby atmosfera była maksymalnie odprężająca, wskazane jest przyciemnienie wnętrza gabinetu i włączenie cichej, przyjemnej muzyki relaksacyjnej.

Autor:
mgr Agnieszka Wiśniewska

Oceń artykuł:
Ocena:
5/5 (2)